Fazotron predstavil AESA radar pre MiG-35

26.11.2018

Nový radar s aktívnym elektronickým skenovaním Žuk-AME, známy tiež ako FGA50, je pripravený na testovanie.

Palubný rádiolokátor, ktorý vyvinula ruská spoločnosť Fazotron-NIIR, bude nainštalovaný do nových bojových lietadiel MiG-35 a v rámci modernizačného programu ním budú dodatočne vybavené aj niektoré lietadlá MiG-29.

Zatiaľ nie je známe, koľko stíhačiek MiG-29 by mohlo byť vybavených novým radarom, ani o ktoré verzie vlastne pôjde. S najväčšou pravdepodobnosťou sa táto modernizácia nebude týkať zastaraných verzií 9.12 s 9.13, ktoré sú postupne z ruského letectva vyraďované. Vylepšenia sa zrejme dotknú len najnovších MiG-29SMT, ktoré boli dodané ruským vzdušným silám v rokoch 2009 až 2016.

V prípade lietadiel MiG-35 zatiaľ Rusko objednalo iba šesť kusov, ktoré zrejme dostane akrobatický tím "Striži". Dodávky lietadiel sú naplánované na obdobie rokov 2018 až 2023. V minulosti plánovaná objednávka 37 lietadiel sa zatiaľ neuskutočnila a nevyzerá to, že by ruské letectvo prejavovalo o tieto stíhačky väčší záujem. Nový radar tak môžu paradoxne ako prví získať zahraniční zákazníci, ktorí by zmluvu na nákup MiGov-35 uzavreli.

Prvý radar Žuk-AME by mal byť vyrobený a zaslaný spoločnosti RSK MiG v decembri a tá ho následne integruje do špeciálne pripraveného stíhacieho lietadla. Letové skúšky sú naplánované na začiatok roka 2019.

V júli minulého roka Phazotron informoval, že prvý predprodukčný radar bude hotový už koncom roka 2017. Dôvody omeškania neboli zverejnené, v každom prípade sa však jedná o viac ako jeden a pol ročné zdržanie, ktoré tiež mohlo mať vplyv na nezáujem ruského letectva o nové MiGy-35.

V súčasnosti je v pláne vyrobiť prvé štyri exempláre radarov Žuk-AME a dva roky ich testovať na stíhacích lietadlách. Znamenalo by to, že sériová výroba radarov a ich integrácia do lietadiel sa začne najskôr v roku 2021.

Exportná verzia Žuk-AME bola v roku 2016 predstavená na leteckej šou v Číne. Niekoľko zahraničných prevádzkovateľov MiG-29 údajne prejavilo o tento radar záujem, pričom jeden z nich ho dokonca plánuje integrovať do svojich stíhačiek ešte pred Ruskom.

Informácie o výkonnosti nového rádiolokátora sú skromné, výrobca však tvrdí, že Žuk-AME dokáže detegovať vzdušné ciele asi na vzdialenosť 160 km, pričom môže sledovať až 30 týchto cieľov súčasne.

Zdroj: Phazotron-NIIR readies new AESA radar for Russian fighter trials