Filipíny chcú ďalších 12 lietadiel FA-50PH

14.06.2018

Filipínska vláda má záujem kúpiť od Korea Aerospace Industries (KAI) ďalších dvanásť cvičných/ľahkých útočných lietadiel FA-50PH. Tento zámer oznámil filipínsky tajomník národnej obrany Delfin Lorenzana počas sympózia filipínskych vzdušných síl.

Lorenzana uviedol, že prezident Rodrigo Duterte rozhodol rozšíriť letku FA-50PH na základe dobrých skúseností s lietadlami z minulého roka. V spomínanom období sa tieto stroje zúčastnili náletov na islamských militantov počas kampane za oslobodenie mesta Marawi. Lorenzana však dodal, že rozhovory s Južnou Kóreou o novom nákupe FA-50 sa ešte nezačali.

Zmluvu na nákup prvých dvanástich FA-50PH podpísali Filipíny v marci 2014 a kontrakt dosiahol výšku 417,95 miliónov dolárov. Dodávka prvej dvojice FA-50PH sa uskutočnila v decembri 2015 a ďalšie dve lietadlá získalo filipínske letectvo 1. decembra 2016. Zvyšných osem lietadiel bolo dodaných v pároch v mesačných intervaloch od februára do mája 2017. Tieto útočné lietadlá juhokórejskej výroby sformovali 7. taktickú stíhaciu letku na základni Basa v Pampanga.

Na svoje prvé ostré bojové nasadenie nemuseli piloti týchto lietadiel čakať príliš dlho. Dňa 23. mája 2017 spustila filipínska armáda útok v meste Marawi (provincia Lanao del Sur), s cieľom zajať vodcu skupiny Abu Sayyafa, ktorá bola spriaznená organizáciou Islamský štát (IS). Výsledkom bola najdlhšia mestská bitka v moderných filipínskych dejinách. Po dvoch dňoch pozemných bojov sa do operácie zapojilo aj filipínske letectvo. Jeho úlohou bolo uskutočniť letecké údery na asi 30 zostávajúcich militantov z džihádistickej skupiny Maute, ktorých sa pozemným jednotkám nedarilo vytlačiť z ich pozícií v troch dedinách v okolí mesta.

Do konca prvého týždňa kampane nasadili filipínske vzdušné sily obe svoje bojové lietadlá - FA-50 a OV-10 Bronco. Po krátkom prímerí, počas ktorého boli evakuovaní civilisti, sa 3. júna pozemné potýčky a letecké údery obnovili. K "slovu" sa opäť dostali FA-50, ktoré bombardovali centrum mesta. O dva dni neskôr sa do blízkej palebnej podpory pozemných jednotiek zapojili spolu s FA-50 aj vrtuľníky AW109E. Do oblasti nad mestom Marawi sa stíhačky vrátili znovu 9. júna, keď uskutočňovali nálety na okolité dediny pod kontrolou džihádistov z Maute.

Po počiatočných úspechoch lietadiel FA-50 sa však odohral incident, pri ktorom tieto stroje takpovediac pálili do vlastných radov. K prípadu došlo 12. júla, keď sa stíhačky FA-50PH pokúsili zhodiť štyri neriadené bomby na obranné pozície asi 80 militantov zo skupiny Maute a IS. Jedna z bômb dopadla približne 200 metrov od vytýčeného cieľa a zasiahla budovu, v ktorej sa nachádzali vládne jednotky. V dôsledku tohto incidentu boli dvaja vojaci zabití a 11 ďalších utrpelo zranenia. Po uskutočnení takmer 70 úspešných misií tak musela byť celá letka FA-50PH kvôli vyšetrovaniu dočasne uzemnená.

Do bojov sa lietadlá FA-50 znovu zapojili v polovici augusta a boli nasadzované až do úplného ukončenia celej operácie. Tá sa oficiálne skončila 23. októbra 2017, po piatich mesiacoch bojov, keď Delfin Lorenzana informoval o víťazstve nad teroristami v Marawi.

Nákup ďalších 12 lietadiel FA-50PH vyvolá určite vo filipínskych odborných kruhoch polemiku, vrámci ktorej sa na tieto stroje určite znesie aj vlna kritiky. Mnoho ľudí považuje FA-50PH len za cvičné lietadlo "na steroidoch", ktoré sa nedá porovnávať inými viacúčelovými stíhacími lietadlami, akým je napríklad Gripen.

Toto tvrdenie je do značnej miery pravdivé, v prípade Filipín je však potrebné povedať dve veci:

1. Vyzbrojené cvičné/ľahké útočné lietadlá dopĺňajú letky stíhačiek a svojimi spôsobilosťami tiež prispievajú k ochrane vzdušného priestoru. Podobný príklad možno nájsť aj u letectva Malajzie, ktorá popri viacúčelových stíhacích lietadlách (MiG-29, Su-30, F/A-18) prevádzkuje tiež vyzbrojené cvičné stroje Hawk Mk.208.

2. Filipíny stratili spôsobilosti nadzvukového letectva v roku 2004, keď vyradili posledné stíhačky F-5A/B. Po viac ako 10 rokoch tieto spôsobilosti opäť získali v podobe FA-50PH, ktoré dosahujú maximálnu rýchlosť 1,5 Machu. Obnova nadzvukového letectva si vyžadovala, aby boli najskôr obstarané moderné cvičné lietadlá. V prvých dvoch fázach počítalo velenie filipínskeho letectva so získaním dvoch letiek FA-50PH (po 12 lietadiel). V záverečnej fáze, pre ktorú zatiaľ nie je stanovený termín ani vyčlenené zdroje, majú tieto cvičné stroje doplniť plnohodnotné viacúčelové stíhacie lietadlá.

Dočasne teda FA-50PH plnia nielen úlohu cvičných lietadiel, ale poskytujú aj vzdušnú podporu pozemným jednotkám a zabezpečujú ochranu filipínskeho vzdušného priestoru. Sú vyzbrojené neriadenými bombami (napr. Mk.82), ale aj strelami vzduch-zem s infračerveným navádzaním AGM-65G2 Maverick. Na ničenie vzdušných cieľov môžu použiť kanón General Dynamics A-50 kalibru 20 mm alebo protilietadlové strely krátkeho dosahu AIM-9 Sidewinder.

Zdroj: Philippine Air Force eyes additional FA-50s