Firma Boeing uzavrela zmluvu na modernizáciu vrtuľníkov CH-47 Chinook

04.08.2017

Zmluva vo výške 276,6 milióna USD pokryje náklady na strojárenské a vývojové práce, ktorých cieľom je výroba vylepšenej verzie CH-47F Chinook Block II.

Vývojové práce by mali byť hotové do 27. júla 2020 a začiatok dodávok modernizovaných vrtuľníkov je plánovaný na rok 2023. V časovom horizonte do roku 2040 chce US Army zmodernizovať 542 vrtuľníkov Chinook. Na úroveň Block II budú vylepšené typy CH-47F a MH-47G, ktoré v súčasnosti americká armáda prevádzkuje vo veľkých počtoch.

Modernizácia bude zahŕňať nové listy rotora vyrobené z kompozitných materiálov, ktoré zabezpečia lepší zdvih a zvýšenú nosnosť o viac ako 860 kg. Vylepšeniami prejde taktiež pohonné ústrojenstvo, čím by sa malo zabezpečiť zlepšenie riadenia krútiaceho momentu rotorov. Najvýraznejšou zmenou prejde palivový systém, ktorý namiesto troch palivových nádrží na každej strane bude pozostávať len z jednej nádrže na pravej a ľavej strane stroja. Touto úpravou by sa mala znížiť celková hmotnosť stroja približne o 90 kg. Drak vrtuľníka by u tejto novej verzie mal byť viac zosilnený. Modernizácia na úroveň Block II by mala zabezpečiť zvýšenie maximálnej vzletovej hmotnosti o 8% (na 24 500kg) oproti modelu CH-47F.

CH-47 Chinook je dvojmotorový vrtuľník s tandemovým usporiadaním rotorov. Je určený na prepravu ťažkých nákladov alebo vojakov, ktorých je potrebné dopraviť vysokou rýchlosťou na dlhé vzdialenosti. Je schopný prepravovať náklad aj externe, vďaka čomu môže byť použitý na rozmiestnenie delostrelectva alebo promptné zásobovanie priamo na bojovom poli.

CH-47F je oproti predchádzajúcemu typu poháňaný výkonnejšou verziou motora Honeywell T55, jeho drak je jednodielny, má sklenený kokpit a je vybavený digitálnym systémom riadenia.

MH-47G je verzia určená pre špeciálne operácie. Je vybavená modernou digitálnou avionikou a novým systémom riadenia letu. Kvôli väčšej pevnosti tvorí drak vrtuľníka monolitná konštrukcia.

Zdroj: Boeing receives $276.6M contract for CH-47 Chinook upgrades