Flotila Predatorov a Reaperov dosiahla 4 milióny letových hodín

14.03.2019

Bezposádkové lietadlá MQ-1B Predator a MQ-9 Reaper nalietali úhrnne už viac ako 4 milióny hodín, vyplýva zo správy velenia amerických vzdušných síl.

Tento obrovský nálet dosiahli hlavne vďaka nepretržitým misiám, ktoré tieto drony vykonávajú po celom svete. V rámci nich uskutočňujú prieskum, útočné operácie, ale aj pátracie a záchranné misie.

Len pre porovnanie s inými typmi prieskumných lietadiel, U-2 Dragon Lady nalietala celkovo 485 tisíc hodín a RC-135V/W Rivet Joint viac ako 1 milión hodín. Tieto údaje sa zbierajú od šesťdesiatych rokov minulého storočia a zahŕňajú celú periódu existencie týchto programov.

V prípade MQ-1B Predator hovoríme o 22 rokoch prevádzky, keďže tento typ bol zavedený od roku 1996 a vyradený v roku 2018. Jeho nástupca, MQ-9 Reaper, je v službe len od roku 2007. O to pôsobivejší je celkový nálet, ktorý tieto dve bezposádkové lietadlá dosiahli.

O rastúcom počte a nasadení bezpilotných lietadiel svedčia aj nasledovné čísla. V roku 2012 dosiahli MQ-1 a MQ-9 úhrnný nálet 2 milióny hodín, v roku 2016 to boli 3 milióny hodín a začiatkom tohto roku sú to už 4 milióny letových hodín.

Obsluha, zodpovedná za MQ-9 Reaper, sa v súčasnosti nachádza na základniach Creech (Nevada), Ellsworth (Južná Dakota), Whiteman (Missouri) a Shaw (Južná Karolína). Presné počty prevádzkovaných MQ-9 nie sú známe, v minulosti však americké letectvo plánovalo kúpiť 343 lietadiel, ktoré by nahradili zastarané Predatory.

S nástupom týchto dronov sa podstatne zmenil spôsob vedenia boja. Ich prednosti ocenili aj ďalšie krajiny a v súčasnosti ich okrem USA prevádzkuje Francúzsko, Holandsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko a Taliansko.

Zdroj: Predator and Reaper fleet amassed more than 4 million flight hours