Francúzsko a Británia predstavili koncepty budúcich stíhačiek

26.10.2018

Francúzska spoločnosť Dassault predstavila tento týždeň na výstave Euronaval 2018 model stíhačky novej generácie, ktorá by mala nahradiť stíhacie lietadlá francúzskeho letectva Rafale.

Nové lietadlo by malo vzniknúť v rámci projektu nazvaného New Generation Fighter (NGF). Bude sa ňom podieľať zrejme aj Nemecko, ktoré plánuje v rokoch 2035 až 2040 nahradiť v súčasnosti prevádzkované stíhačky Typhoon.

Podľa makety, vystavenej na Euronaval 2018, bude lietadlo NGF bez zvislej chvostovej plochy. Nový stroj bude konštruovaný s využitím pokročilých stealth technológií a počíta sa s jeho integráciou do vojenského informačného systému. Pôjde o dvojmotorové lietadlo s konvenčným vzletom a pristátím. NGF bude vyvinuté s ohľadom na súčasné hrozby s využitím potenciálu umelej inteligencie.

Projekt vývoja nového stíhacieho lietadla bude pravdepodobne súčasťou existujúceho európskeho programu Future Air Combat System (FCAS). Pôjde o spoločné úsilie Francúzska a Nemecka, pričom obe krajiny sa už v apríli tohto roka dohodli na ústredných požiadavkách na nové lietadlo.

Ako uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Dassault Aviation Eric Trappier, firmy Airbus a Dassault sa rozhodli spojiť, aby si Európa zachovala kontrolu nad svojimi budúcimi zbraňovými systémami. Obe firmy informovali, že je dôležité, aby Francúzsko a Nemecko začali pracovať na prvotnej štúdii a aby do roku 2025 vyrobili prvý technologický demonštrátor. Trappier dodal, že nová stíhačka nebude kópiou F-35, ale pôjde o ambicióznejší projekt.

Svoju predstavu novej stealth stíhačky predstavila aj Británia v podobe Tempestu od spoločnosti BAE Systems. Maketu tohto stroja predstavili tento rok v júli na leteckej šou vo Farnborough.

Vedúci predstavitelia RAF plánujú prevádzkovať zmiešanú flotilu lietadiel Eurofighter Typhoon, Lockheed Martin F-35 Lightning a BAE Systems Tempest. Podľa vyjadrenia jedného z nich by prvé lietadlo Tempest malo byť uvedené do prevádzky na začiatkom 30. rokov, kedy začne nahrádzať Typhoony Tranche 1. Pripomeňme, že prvé Typhoony boli zavedené do RAF v decembri 2003, to znamená, že k ich vyraďovaniu by došlo po takmer 30 rokoch služby. Posledná výrobná várka Typhoonov Tranche 3by mala odísť do dôchodku až v rokoch 2040-43.

Objavili sa však aj špekulácie, že Spojené kráľovstvo nebude schopné financovať výstavbu nového bojového lietadla a bude len pokračovať v nákupoch lietadiel F-35, ktorých by malo RAF podľa pôvodných plánov odobrať 138 kusov. V súčasnosti má Spojené kráľovstvo záväzne objednaných 48 lietadiel F-35B, ktoré budú zaradené do kráľovského námorníctva a budú slúžiť na dvojici nových lietadlových lodí triedy Queen Elizabeth.