Francúzsko a Nemecko chcú postaviť stíhačku 5. generácie

14.07.2017

Francúzsko a Nemecko oznámili svoj zámer, spolupracovať na vývoji nového európskeho stíhacieho lietadla.

Maketa európskeho projektu Future Combat Air System
Maketa európskeho projektu Future Combat Air System

Napriek tomu, že na finálnom pláne sa ešte stále pracuje, na základe tohto rozhodnutia by mohlo nemecké letectvo definitívne stratiť záujem o nákup amerických lietadiel F-35.

Táto dohoda sa objavila v obšírnejšom dokumente, ktorý obe krajiny publikovali po spoločnom stretnutí vlád dňa 13. júla 2017. Okrem nového stíhacieho lietadla načrtla biela kniha francúzsko-nemeckú spoluprácu aj na iných projektoch. Išlo by napr. o spoločný vývoj modernizovaného bojového vrtuľníka Tiger, riadených striel typu vzduch-zem, dronov, hlavných bojových tankov a delostrelectva.

Francúzsko-nemecký plán novej stíhačky údajne ráta s pilotovaným lietadlom, ktoré by malo byť použiteľné aj ako bezpilotný vzdušný prostriedok. V budúcnosti by nová stíhačka nahradila francúzsky Dassault Rafale a nemecký Eurofighter Typhoon. Zatiaľ nie je jasné, kedy by mohla začať sériová výroba nových lietadiel, ani rok zavedenia do služby. Podrobnejší časový harmonogram predložia obe krajiny do polovice roka 2018.

Nebolo tiež špecifikované, či nová francúzsko-nemecká spolupráca bude zahŕňať aj iných partnerov. Je však pravdepodobné, Francúzsko s Nemeckom sa budú snažiť pribrať do projektu aj Španielsko, prípadne ďalšie európske krajiny. Jednalo by sa predovšetkým o menších členov NATO, ktorí hľadajú nové stíhacie lietadlá, ale zatiaľ ešte neobjednali stealth stíhačky F-35. Takáto spolupráca by umožnila prerozdeliť náklady a zdieľať priemyselné kapacity jednotlivých krajín. V konečnom dôsledku by to podporilo i hospodárstvo zainteresovaných štátov. Európske krajiny sa po celé desaťročia spájali a vytvárali konzorciá na vývoj a výrobu bojových lietadiel. Typickým príkladom sú stroje SEPECAT Jaguar, Dassault/Dornier Alpha Jet, Panavia Tornado alebo najnovší Eurofighter Typhoon.

Rozhodnutie Nemecka spolupracovať na vývoji nového lietadla s Francúzskom je mierne prekvapujúce, keďže ešte v máji prejavilo Nemecko záujem o americké stíhačky F-35. Nie je známe, čo stálo za zmenou tohto postoja, ako sa však prednedávnom vyjadrila kancelárka Merkelová: "časy, kedy sme mohli byť úplne závislí od ostatných, sa skončili". "My, Európania musíme vziať osud do vlastných rúk".

Bez ohľadu na vojenské potreby oboch krajín nový projekt by mohla ohroziť silná konkurencia na svetovom trhu s bojovými lietadlami. Odhliadnuc od širokej ponuky moderných stíhačiek 4. generácie a rastúcej dominancie F-35, v súčasnosti už beží vo svete niekoľko programov vývoja lietadiel 5. generácie. Príkladom je rusko-indický projekt PAK FA, čínsky Šen-jang J-31, japonský Mitsubishi X-2 Šinšin alebo turecký TAI TFX, ktorý vzniká v spolupráci s britskou firmou BAE Systems. Všetky tieto projekty môžu mať vplyv na exportný úspech nového francúzsko-nemeckého lietadla.

Navyše, vývoj lietadla 5. generácie je časovo veľmi náročný a vyžaduje množstvo financií. Nemecko s Francúzskom však v nasledujúcich rokoch plánujú výrazne navýšiť svoje obranné rozpočty, čo by mohlo významne prispieť k úspešnému ukončeniu tohto ambiciózneho programu.

Zdroj: The Drive