Francúzsko dodalo Indii prvé stíhačky Rafale

10.10.2019

Indické letectvo prevzalo dodávku svojich prvých štyroch lietadiel Rafale a ukončilo tak desaťročnú "odyseu" obstarania nových stíhačiek. Stíhacie lietadlá boli odovzdané indickému ministrovi obrany Rakša Mantrimu na slávnostnom ceremoniáli, ktorý sa konal vo výrobnom závode spoločnosti Dassault v Merignacu.

Kontroverzný program obstarania viacúčelových bojových lietadiel pôvodne počítal s nákupom 126 strojov. Nakoniec však po zdĺhavých rokovaniach došlo k objednávke len 36 stíhačiek Rafale. Trojročné prieťahy spôsobili nezhody týkajúce sa výroby a duševného vlastníctva. Nové Dillí totiž požadovalo, aby bolo 108 lietadiel vyrobených v Indii, pričom francúzska spoločnosť Dassault by niesla zodpovednosť za ich kvalitu.

Hoci 36 Rafalov predstavuje pre indické letectvo istú posilu, ďalší nákup moderných lietadiel je mimoriadne naliehavý. Podľa vyjadrenia náčelníka indického letectva zo začiatku roku 2018 bola totiž situácia už vtedy pomerne vážna. India mala v tej dobe 33 bojových letiek, pričom požadovaný počet bol 42 letiek.

Preto v roku 2018 spustilo indické ministerstvo obrany ďalší tender na 110 nových stíhacích lietadiel, pričom jednou z hlavných podmienok je, že na výrobe týchto strojov sa bude podieľať indický priemysel. Do súťaže je zapojená firma Lockheed Martin s F-16V (premenovanou na F-21), Boeing s F/A-18E/F Super Hornet, Saab s Gripenom E/F a Eurofighter Typhoon.

Okrem toho India pokračuje vo vývoji vlastného bojového lietadla Tédžas. Stíhačky boli oficiálne zavedené do služby v júli 2016, s ich kvalitou však indické letectvo nebolo príliš spokojné a sériová výroba sa rozbieha len pomaly. K marcu 2019 bolo dodaných indickým vzdušným silám len 16 kusov, pričom pôvodné plány hovorili o dodávke prvých 20 strojov do konca roku 2018.