GlobalEye prvýkrát vo vzduchu

15.03.2018

Dňa 14. marca sa spoločnosti Saab podarilo úspešne zrealizovať prvý let lietadla GlobalEye. Ide o nové lietadlo včasnej výstrahy a riadenia, ktoré je určené pre Spojené arabské emiráty.

Let sa uskutočnil len 19 dní po oficiálnom predstavení tohto stroja verejnosti. GlobalEye vzlietol o 12:52 miestneho času z letiska Linköping vo Švédsku. Počas skúšobného letu, ktorý trval 1 hodinu a 46 minút, sa pomocou palubného prístrojového vybavenia podarilo zhromaždiť množstvo potrebných dát. Tieto údaje sa využijú na zhodnotenie výkonnostných parametrov lietadla.

Ako uviedol senior viceprezident firmy Saab Anders Carp, "tento prvý let predstavuje vo veľmi krátkom čase dosiahnutie druhého významného míľniku programu GlobalEye. Opäť sme preukázali, že plníme naše záväzky a že sme na dobrej ceste k realizácii výroby najdokonalejšieho monitorovacieho systému na svete."

"Dnešný let prebehol podľa plánu a lietadlo splnilo naše vysoké očakávania. Ako sme predpokladali, ovládanie lietadla bolo bezproblémové a let bol pre mňa skutočným potešením," uviedol testovací pilot Magnus Fredriksson.

GlobalEye je v podstate hĺbokovo modifikované lietadlo Bombardier Global 6000, ktoré je vybavené viacerými modernými senzormi. Stroj vydrží vo vzduchu viac ako 13 hodín a dokáže letieť rýchlosťou až 833 km/h. Jeho maximálny výškový dostup je 15 545 m.

Hlavným senzorom lietadla je radar Erieye Extended Range (ER) od Saabu, ktorý je umiestnený v pozdĺžnom púzdre nad trupom lietadla. Ide o radar s aktívnym elektronickým skenovaním (AESA), ktorý pozostáva z modulov na báze nitrátu gália (GaN). Predstavuje modernejšiu technológiu ako AESA radary vyrobené na báze nitrátu gália (GaN). Jeho výkon je v porovnaní so starším radarom Erieye je dvojnásobný, pričom jeho dosah presahuje 650 km. Saab uvádza, že Erieye ER je odolný voči rušeniu a funkčný za akýchkoľvek poveternostných podmienok.

GlobalEye je vybavené aj radarom Leonardo Seaspray 7500E, ktorý umožňuje nasadiť toto lietadlo aj na námorné hliadkovanie. Tretím senzorom je elektro-optický/infračervený Star SAFIRE 380-HD. Kombinácia týchto troch senzorov umožní lietadlu pokryť súčasne vzdušné, námorné aj pozemné ciele.

Spojené arabské emiráty podpísali so Saabom zmluvu o vývoji a výrobe dvoch lietadiel GlobalEye v novembri 2015. Dodatočnú objednávku tretieho lietadla včasnej výstrahy a riadenia  zrealizovala táto arabská krajina v roku 2017.

Všetky tri lietadlá budú letectvu Spojených arabských emirátov dodané do roku 2021 a doplnia dvojicu lietadiel včasnej výstrahy a riadenia Saab 2000 AEW&C, ktoré už táto krajina prevádzkuje.

Zdroj: GlobalEye makes maiden flight