Grécko sníva o F-35, ale zatiaľ chystá len modernizáciu F-16

10.05.2018

Koncom apríla podpísala grécka vláda a vojenskí predstavitelia dohodu vo výške 1,2 mld. eur, vrámci ktorej bude zmodernizovaných viac ako polovica gréckych stíhačiek F-16C/D.

Grécke vzdušné sily v súčasnosti prevádzkujú 154 stíhacích lietadiel F-16 Block 52 a Block 52+, z ktorých bude 85 kusov zmodernizovaných na štandard F-16V. Za tieto vylepšenia zaplatí Grécko 182 miliónov dolárov ročne, pričom splátky sa budú realizovať až do roku 2027.

Grécke vzdušné sily už dlhšiu dobu zvažujú rozsiahlu modernizáciu lietadiel F-16 ako aj nákup stíhačiek piatej generácie F-35. Zatiaľ čo prvý projekt predstavuje nevyhnutné opatrenie v reakcii na zhoršovanie gréckych vojenských spôsobilostí v oblasti letectva, ten druhý zostáva snom za hranicou súčasnej fiškálnej reality Atén.

Požiadavka na obstaranie najmodernejšej leteckej techniky však nie je záležitosťou rozmaru, ale reakciou na posilňovanie tradičného regionálneho rivala Turecka. Turecké vzdušné sily pred pár rokmi objednali 30 lietadiel F-35A, ktorých dodávky by mali začať už 21. júna 2018. V dlhodobom horizonte však plánujú obstarať až 100 kusov týchto moderných stealth stíhačiek, čo bude predstavovať výraznú zmenu v rovnováhe síl medzi oboma krajinami.

Helénske ozbrojené sily predstavovali po desaťročia jednu z najlepšie vybavených a financovaných armád spomedzi európskych členov NATO a vytvárali tak protiváhu susednému Turecku. V roku 2009 však vypukla v Grécku fiškálna kríza, ktorá pretrváva prakticky dodnes. Kedysi hrdé grécke ozbrojené sily dnes čelia trvalému úpadku.

Vysoká zadĺženosť Grécka spolu celosvetovou recesiou spôsobili, že od roku 2009 do roku 2013 sa výkonnosť ekonomiky tejto krajiny znížila o štvrtinu. To viedlo pochopiteľne k škrtom vo výdavkoch na obranu, čo v rokoch 2009 až 2015 spôsobilo zníženie armádneho rozpočtu o 161 %. V dôsledku toho sa obmedzilo všetko od školení a vojenských cvičení až po údržbu, modernizáciu a obstaranie nového vybavenia. Odhady z polovice roku 2011 hovorili, že iba 60 percent z celkového počtu 300 bojových lietadiel bolo letuschopných.

Projekty modernizácie, načrtnuté už v roku 2006, zostali buď zmrazené alebo boli úplne zrušené. Ešte v roku 2005 uvažovalo Grécko o tom, že vstúpi do programu vývoja stíhačiek F-35. Tieto stroje by boli vhodným kandidátom na nahradenie dnes už vyradených útočných lietadiel A-7 Corsair alebo stíhacích bombardérov F-4E Phantom, ktoré síce grécke letectvo stále prevádzkuje, ale ide už o značne zastaranú techniku. S príchodom finančnej krízy však boli plány na obstaranie F-35 odložené, i keď dones zostávajú predmetom úvah najvyšších gréckych vojenských predstaviteľov.

Po vycvičení tureckých pilotov a zavedení F-35 do služby bude grécke letectvo kvalitatívne značne zaostávať za tým tureckým. Aj preto sa Grécko rozhodlo tento technologický náskok znížiť modernizáciou svojich stíhačiek F-16.

Po vylepšení získajú grécke F-16 nové rádiolokátory s aktívnym elektronickým skenovaním APG-83, ktoré patria do rodiny radarov stíhačieky 5. generácie, ako sú stroje F-22 a F-35. Zmeny by sa dotknúť aj kabíny pilota, ktorá bude vybavená novým stredovým displejom s vysokým rozlíšením.

Zdroj: Greece agrees to $1.45 billion deal with U.S. to upgrade F-16 fleet