Holandské F-35 pripravené na boj

28.12.2021

Holandsko včera oficiálne deklarovalo, že jej stíhacie lietadlá F-35 dosiahli počiatočnú operačnú spôsobilosť (IOC). To znamená, že Kráľovské holandské letectvo (RNLAF) je odteraz schopné na krátku dobu nasadiť jednotku štyroch lietadiel F-35 spolu s personálom a vybavením kdekoľvek na svete.

Holandsko tak stalo už stalo ôsmou krajinou, ktorej flotila stíhačiek F-35 dosiahla počiatočnú operačnú spôsobilosť. Doteraz túto úroveň operačnej spôsobilosti dosiahla Austrália, Izrael, Japonsko, Nórsko, Spojené kráľovstvo, Taliansko a USA.

Tento míľnik bol dosiahnutý po vykonaní niekoľkých krokov a série cvičení doma aj v zahraničí. Minulý rok napríklad v rámci cvičenia Frisian Lightning II presunulo holandské letectvo letku F-35 z Leeuwardenu do Volkelu. Cieľom tohto cvičenia bolo pripraviť jednotku na rýchly presun a otestovať jej schopnosť zvládnuť túto úlohu v čo najkratšom čase. V rámci ďalšieho cvičenia sa otestovala schopnosť F-35 prekovať veľkú vzdialenosť s minimálnou podporou a uskutočniť prekvapivý útok na cieľ. Počas tohto testu vzlietli holandské F-35 z americkej základne Edwards, uskutočnili zaoceánsky let dlhý 9000 km a na holandskom cvičisku Vlieland vykonali prekvapivý nálet. 

Holandskému letectvu bolo doteraz dodaných celkom 24 lietadiel F-35A. Prvé funkčné F-35 dorazili do Holandska z talianskeho závodu FACO ešte v roku 2019. Holandské posádky doteraz nalietali na F-35 viac ako 9 085 letových hodín. Celkovo bolo vzcvičených 55 pilotov a 262 pracovníkov pozemného personálu.

Holandsko má v pláne do konca roku 2024 obstarať 46 stíhačiek F-35. Tento nový zbraňový systém nahradí lietadlá F-16, ktoré slúžili v RNLAF posledných 30 rokov.