Holandsko objednalo drony MQ-9 Reaper

02.04.2019

Holandské letectvo uzavrelo s firmou General Atomics Aeronautical Systems zmluvu v hodnote 123 miliónov dolárov na nákup štyroch dronov MQ-9 Block 5.

V sume kontraktu sú okrem štyroch bezposádkových lietadiel Reaper zahrnuté aj štyri  pozemné riadiace stanice, náhradné diely a podporné vybavenie. Holandsko má záujem hlavne o spravodajské, hliadkovacie a prieskumné spôsobilosti týchto dronov. Posádky Kráľovských holandských vzdušných síl už v januári 2019 začali s výcvikom na nový systém.

Výroba systémov MQ-9 Reaper bude prebiehať hlavne v sídle General Atomics a vo výrobnom závode v Poway v Kalifornii. Očakáva sa, že všetky štyri komplety budú dokončené do konca roka 2020.

Reaper predstavuje jeden z najmodernejších amerických dronov, ktoré okrem USA používa aj ďalších päť európskych krajín. V blízkej budúcnosti sa zoznam zahraničných zákazníkov zrejme rozšíri o Belgicko a Austráliu.

Block 5 predstavuje poslednú verziu systému MQ-9 Reaper, ktorá bola otestovaná v máji 2017. V júni toho istého roku absolvovala svoje prvé bojové nasadenie, keď pomocou bomby GBU-38 a riadených striel AGM-114 Hellfire zbombardovala pozície Islamského štátu.

Block 5 má v porovnaní s Blockom 1 väčšiu zásobu paliva, unesie viac výzbroje i vybavenia. Má taktiež modernizovaný elektrický systém so záložným generátorom, ktorý dokáže v prípade výpadku primárneho zdroja zabezpečiť energiu pre základné letové funkcie. Dron má tri nezávislé zdroje energie. Jeden z nich napája nový komunikačný rádiový systém ARC-210 (VHF/UHF), ktorý umožňuje komunikáciu súčasne medzi viacerými účastníkmi vo vzduchu i na zemi. Ďalšie dva sú zdrojom energie pre zabezpečené dátové spojenie a zvýšenú kapacitu prenosu údajov. 

Reaper má pri rýchlosti 444 km/h a vo výške 15 240 letovú výdrž viac ako 27 hodín. Môže byť vyzbrojený štyrmi raketami Hellfire a dvomi bombami GBU-12 Paveway II s laserovým navádzaním alebo dvomi bombami GBU-38 (JDAM).

Zdroj: General Atomics awarded $123m to produce four Dutch MQ-9 Reapers