Holandsko zmodernizuje vrtuľníky Apache

21.09.2018

Holandské kráľovské vzdušné sily plánujú zmodernizovať vrtuľníky AH-64D Apache na úroveň AH-64E.

Modernizačný program sa vzťahuje na všetkých 28 strojov, ktoré Holandsko prevádzkuje a odhadované náklady sú 878 miliónov eur. V tejto čiastke nie sú zahrnuté len náklady na obstaranie, ale aj na výcvik pilotov na americkej základni Fort Hood v Texase.

Vek holandských vrtuľníkov Apache sa v súčasnosti pohybuje od 16 do 20 rokov. Prvé zmodernizované stroje by malo Holandsko získať v roku 2021 a ich znovuzavedenie je plánované na polovicu roku 2022. Všetky holandské vrtuľníky by mali byť zmodernizované do roku 2025 a letectvo následne počíta s ich používaním až do roku 2050. Holandské kráľovské vzdušné sily sa rozhodli pre modernizáciu a ďalšie používanie vrtuľníkov Apache na základe pozitívnych skúseností z operácií v Afganistane, Iraku a Mali.

Plánované vylepšenia by sa mali týkať nového trupu, prevodovky, rotorov a senzorového vybavenia. Výkonnejšie motory T700-GE-701D (3400 konských síl) zvýšia rýchlosť vrtuľníkov a tiež ich schopnosť pôsobiť v zlom počasí. Kompozitné listy rotora majú takisto vplyv na zvýšenie rýchlosti, väčšiu rýchlosť stúpania a zvýšené užitočné zaťaženie.

AH-64E predstavuje najnovšiu verziu vrtuľníkov Apache, ktorá začala byť dodávaná americkej armáde v novembri 2011. Aplikované vylepšenia vychádzajú zo skúseností, ktoré získalo USA pri nasadení predchádzajúcich AH-64D vo viacerých zahraničných misiách. Ako uviedol podplukovník Dan Bailey, manažér produktovej skupiny AH-64E, v roku 1999 sa prejavil výrazný nedostatok vo výkonnosti AH-64D, keď počas misie v albánskych horách neboli tieto vrtuľníky schopné lietať plne vyzbrojené.

O štyri roky neskôr bola odhalená ďalšia slabina vezie AH-64D. Dňa 24. marca 2003 bola naplánovaná útočná misia vrtuľníkov Apache hlboko do vnútra irackého územia. Letka vrtuľníkov však bola napadnutá dedinčanmi a militantmi, pričom jeden z nich sa podarilo zostreliť pravdepodobne iba obyčajnou guľkou z pušky. Z toho dôvodu už dnes disponuje AH-64E aj schopnosťou ovládať bezpilotné vzdušné systémy. Tie môžu letieť pred formáciou, zachytiť čokoľvek neobvyklé a eliminovať tak riziká, ktorým musia čeliť vrtuľníky za nepriateľskou líniou.

AH-64E predstavuje v súčasnosti špičku medzi útočnými vrtuľníkmi. K jeho hlavným konkurentom však nepochybne patrí ruský Mi-28, ktorého zmodernizovaná verzia je už pripravená aj na export

Zdroj: Netherlands upgrades Apaches