Húsiovia zasiahli ďalšiu stíhačku F-15

27.03.2018

V stredu 21. marca zasiahli jemenskí povstalci improvizovanou strelou saudskoarabskú stíhačku F-15. K incidentu došlo nad provinciou Sa'dah v severozápadnej časti Jemenu.

Saudská Arábia zásah potvrdila, avšak uviedla, že lietadlo bolo schopné vrátiť sa späť na základňu. Predstavitelia Saudskej Arábie boli vo svojich vyjadreniach o incidente veľmi zdržanliví a neuviedli ani presnú verziu F-15 zapojenej do incidentu.

Do úvahy pripadá jednomiestna F-15C, špeciálna útočná verzia (vyrobená len pre Saudskú Arábiu) F-15S alebo mohlo ísť o jednu z najmodernejších F-15SA, ktorých dodávky začali v decembri 2016. Pravdepodobnejšie však je, že to bola jedna zo starších verzií (F-15C alebo F-15S), ktoré nemajú detektory, schopné zachytiť odpálenú raketu. Pilot sa tak musí spoliehať len to, že spozoruje raketu ešte v rannej fáze odpalu, keď stúpa zo zeme smerom k nemu.

Húsiami kontrolované médiá zverejnili záznam, na ktorom je vidieť, že stíhačku zasiahla raketa R-27, vystrelená zo zeme. Týmito ruskými raketami typu vzduch-vzduch boli pred občianskou vojnou vyzbrojené stíhačky jemenského letectva MiG-29. Zdá sa, že jemenským povstalcom sa podarilo ukoristiť niekoľko rakiet R-27T s infračerveným navádzaním a prerobiť ich na strely typu zem-vzduch. Koalícia vedená Saudskou Arábiou, ktorá je zapojená do leteckej kampane v Jemene, už v minulosti potvrdila, že Húsiovia proti nim používajú rakety R-27T odpaľované z nákladných áut. R-27T má maximálny dosah 63 km a teoreticky by mala byť schopná vystúpiť do nadmorskej výšky 10 km.

Kráľovské saudské vzdušné sily stratili tento rok v Jemene už v poradí druhé lietadlo F-15. K prvému zostrelu došlo 8. januára nad hlavným mestom Saná a taktiež sa predpokladá, že to mohlo byť raketou R-27.

Operácia "Rozhodujúca búrka" (Decisive Storm) tak začína byť pre Saudskú Arábiu pomerne nákladná. V tri roky trvajúcom konflikte stratila táto krajina už štyri stíhačky F-15 a jeden Typhoon. Straty ostatných krajín arabskej koalície navyše zahŕňajú niekoľko stíhačiek F-16, jednu Mirage 2000, ako aj niekoľko vrtuľníkov AH-64 a UH-60. Dodajme, že začiatkom októbra 2017 sa jemenským povstalcom podarilo zostreliť aj dron amerického letectva MQ-9 Reaper.

Zdroj: Saudi F-15 survive Houthi R-27 missile hit