Húsíovia zostrelili americký dron MQ-9 Reaper

04.10.2017

Dňa 1. októbra zostrelili jemenskí povstalci v blízkosti hlavného mesta Saná bezpilotné lietadlo MQ-9.

Stratu lietadla potvrdil aj hovorca amerického centrálneho velenia major Earl Brown, avšak podrobnosti o misii, na ktorú bol MQ-9 Reaper vyslaný, nezverejnil.

Zatiaľ nie je jasné, ako sa húsíom podarilo dron zostreliť. Jemenská spravodajská agentúra Saba, ktorú povstalci kontrolujú, len stroho informovala, že jednotky húsíov zničili bezpilotné lietadlo.

Jedna z možností je, že dron bol zostrelený ľahkým protilietadlovým kanónom. Avšak MQ-9 Reaper zvyčajne operuje vo výškach, ktoré sú mimo dosah tohto typu zbrane.

Druhou možnosťou je, že povstalci použili prenosný protilietadlový raketový komplet. V roku 2013 zachytila americká armáda spolu s jemenskou pobrežnou strážou zásielku zbraní, ktorá bola určená pre povstalcov. Zásielka obsahovala okrem iných zbraní aj čínsky prenosný komplet QW-1M, odvodený od ruského systému 9K310 Igla-1. Hoci sa nejedná o najpokročilejší zbraňový systém tohto typu, stále predstavuje významnú hrozbu a to najmä pre pomalé lietadlá, ako je napríklad Reaper.

Nie je isté, koľko prenosných kompletov môžu húsíovia v súčasnosti vlastniť. Ak sa však ukáže, že Reaper zostrelila raketa z tohto systému, mohlo by to znamenať významný obrat v prebiehajúcom konflikte. Po celé desaťročia má tento typ výzbroje významný dopad na množstvo konfliktov vo svete. Najznámejším príkladom je použitie amerického kompletu FIM-92 Stinger, ktorým afganskí mudžahedíni zostrelili 269 kusov sovietskej leteckej techniky. V poslednej dobe sa však zbrane tohto typu uplatnili aj v krajinách ako je Irak, Sýria a Ukrajina.

Nasadenie prenosných protilietadlových kompletov by povstalcom umožnilo čoraz viac útočiť na lietadlá koalície, ktorá je vedená Saudskou Arábiou. Saudi a ich partneri bojujú od roku 2015 za obnovenie moci prezidenta Abd Rabú Mansúra Hádiho. Ide však o brutálnu a kontroverznú leteckú kampaň, o ktorej sa mnohí domnievajú, že je úmyselne zameraná na civilistov.

Hoci nie je jasné, aké úlohy plnil Reaper v danej oblasti, do úvahy pripadajú dve alternatívy. Keďže Spojené štáty sa vojensky nezapájajú do bojov proti húsíom, je možné, že lietadlo len zhromažďovalo spravodajské informácie. Do roku 2016 tieto informácie aktívne zdieľali aj so Saudskou Arábiou. Podieľanie sa na tejto operácii nie je v súčasnosti zverejňované a rozsah spolupráce so Saudskou Arábiou nie je známy.

Na druhú stranu Spojené štáty obnovili minulý rok útoky na teroristickú odnož al-Káidy v Jemene, ktorá využila chaos vo vojnou zmietanej krajine a preskupila svoje sily. Fotografie trosiek zostreleného MQ-9 Reaper, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach, zobrazujú štítok z motora dronu a časti závesníku M299 Hellfire pre riadené strely typu vzduch-zem. To naznačuje, že Reaper mohol byť v tom čase na misii, ktorej cieľom bol útok proti teroristom al-Káidy.

Tento incident poukazuje na fakt, že pod vedením prezidenta Donalda Trumpa dochádza v Jemene k nepretržitému nárastu protiteroristických operácií. Tie sú zamerané hlavne na neutralizáciu miestnej odnože organizácie al-Káida. Zatiaľ čo v roku 2016 USA verejne potvrdili len 32 leteckých útokov, od začiatku tohto roka zrealizovali podľa Bureau of Investigative Journalism už viac ako 100 náletov. Sú do toho zahrnuté letecké útoky z pilotovaných, ale aj bezposádkových lietadiel.

Zdroj:

1. Houthi Rebels Shoot Down U.S. Air Force MQ-9 Reaper Over Yemen

2. The Stinger missile and U.S. intervention in Afghanistan