Hypersonické zbrane predĺžia život B-1B

19.09.2019

Americké letectvo upravilo Boeing B-1B tak, aby bombardéru umožnili prevážať väčšie a ťažšie zbrane, vrátane hypersonických rakiet. To by mohlo oddialiť odchod tohto lietadla do dôchodku.

Takto modifikovanú B-1B predstavilo 28. augusta 412. testovacie krídlo na základni Edwards v Kalifornii. Zvýšená nosnosť sa týka nielen vonkajších závesníkov, ale aj samotnej bombovnice. Interné priestory sa podarilo predĺžiť zo 457 na 683 cm. Okrem toho je možné niesť väčšiu výzbroj aj na šiestich z celkovo ôsmych externých závesníkov.

V súčasnosti môže B-1B niesť v bombovnici 24 konvenčných bômb. Po vyššie zmienenej úprave by sa však táto kapacita zvýšila až na 40 bômb.

Kapitán Timothy Grace, dôstojník zodpovedný za testovanie zbraňových systémov, uviedol, že úprava môže byť vykonaná rýchlo v priebehu niekoľkých pracovných zmien. Zároveň dodáva, že to nie je trvalá modifikácia a môže byť vrátená do pôvodného stavu, ak si to bude misia vyžadovať.

Ak by sa však túto úpravu podarilo presadiť a B-1B by dokázal uniesť viac munície, tak by mohol počas jednej misie zasiahnuť viac cieľov. To by umožnilo efektívnejšie naplánovať misiu a použiť počas nej menej lietadiel a vyťažiť menší počet posádok. Znížila by sa tým aj potreba podporných lietadiel, ako sú napr. tankery.

Tieto snahy však nepochybne narazia na potrebu, zakúpiť čo najskôr nové stealth bombardéry B-21. Už teraz sa ozývajú hlasy za vyradenie B-1B a presmetovanie financií do vývoja B-21 Raider.