India chce nahradiť ruské rakety izraelskými

31.05.2019

Indické letectvo plánuje vyzbrojiť stíhačky Su-30MKI izraelskými raketami vzduch-vzduch I-Derby ER. Tieto strely pre vzdušný boj za hranicou viditeľnosti nahradia ruské R-77, ktorých životnosť končí v rokoch 2021 až 2022.

Správu priniesla indická televízna stanica NDTV s odkazom na nemenovaný zdroj v indickom letectve. Dôvody zámeny ruských rakiet údajne spočívajú v nedávnych vzdušných súbojoch medzi indickým a pakistanským letectvom, ktoré sa odohrali koncom februára kvôli sporom o územie Kašmíru.

Pakistan vtedy vo vzdušnom súboji zostrelil indický MiG-21. Do operácie boli zapojené aj  Su-30MKI indického letectva, tie však nedokázali zabezpečiť efektívnu odvetu kvôli obmedzenému doletu ruských protilietadlových striel R-77. Vo vzduchu sa nachádzalo až osem indických lietadiel Su-30MKI, ktoré sa snažili stíhať pakistanskú formáciu. Pakistanskí piloti F-16 však na nich zaútočili zo vzdialenosti 100 km americkými raketami AIM-120C-5 AMRAAM. Posádky indických Su-30MKI museli vykonať úhybné manévre, aby sa vyhli blížiacim sa AMRAAMom. Útok však už nevedeli opätovať, pretože podľa zdroja z indického letectva rakety R-77 nedokážu zasiahnuť vzdušné ciele, ktoré sú vzdialené viac ako 80 km.

Izraelské I-Derby ER, ktoré by mali nahradiť strely ruskej proveniencie, majú tiež aktívne radarové navádzanie, ale dosah až 100 km. India pôvodne plánovala (po úspešnom testovaní v júli 2018), že týmito raketami primárne vyzbrojí svoje ľahké bojové lietadlá Tédžas. Podľa najnovších informácií sa však I-Derby ER môžu stať aj súčasťou arzenálu Su-30MKI. Oficiálne zdroje uviedli, že indické letectvo už aktívne jedná s izraelským výrobcom rakiet Rafael a obstarávací proces by mohol byť sfinalizovaný okamžite.

Integrácia I-Derby ER do ruskej stíhačky nebude určite jednoduchá a bude vyžadovať značné znalosti izraelských odborníkov (najmä pri vývoji a implementácii dátového spojenia medzi Su-30 a raketou). Stíhačka totiž komunikuje s raketou po odpálení cez dátové spojenie a odovzdáva jej aktualizované súradnice nepriateľského vzdušného cieľa.

Zdroj: Outranged and Outgunned by PAF AMRAAM missiles, IAF Plans To Arm Its SU-30MKI With I-Derby variant of the Israeli missile