India chce vycúvať z programu FGFA

20.10.2017

Ambiciózny indicko-ruský program spoločného vývoja a výroby stíhacích lietadiel piatej generácie čelí vážnemu ohrozeniu. Program FGFA v hodnote 10 miliárd amerických dolárov sa ocitá v slepej uličke, keďže indické letectvo požiadalo o jeho ukončenie.

Vedúci predstaviteľ indického letectva nedávno vyjadril na ministerstve obrany svoje obavy a tvrdil, že program FGFA (Fifth Generation Fighter Aircraft) nespĺňa požiadavky, ktoré naň boli kladené. Podľa oficiálneho vyjadrenia nová stíhačka nemá v porovnaní s americkou F-35 dostatočne nízku efektívnu odrazovú plochu a ani ostatné stealth vlastnosti nedosahujú požadovanú úroveň.

V projekte FGFA chýba tiež modulárny koncept motora, takže údržba a opravy flotily by boli nákladné a problematické. Modulárny motor je potrebný hlavne z toho dôvodu, aby si opravy vedel urobiť samotný užívateľ a aby boli lietadlá prevádzky schopné v čo najkratšom možnom čase. Rusko však plánuje dodávať k novým stíhačkám motory, ktorých údržbu bude môcť robiť iba sám výrobca.

Je otázne, či za možným odstúpením od projektu skutočne stoja vyššie uvedené dôvody. V marci tohto roka médiá informovali, že indická strana sa nevie s Ruskom dohodnúť na zdieľaní technológií a preto India odmieta uvoľniť na vývoj ďalšie prostriedky.

Pochybnosti vyvoláva aj avizovaný plán Ruska na výrobu len 12 stíhačiek Su-57 (označenie nových lietadiel projektu PAK FA). Je jasné, že v takomto prípade by sa jednotková cena indických stíhačiek značne zvýšila, čo by malo negatívny dopad aj na celkový nákup.

Pripomeňme, že program FGFA vychádza ruského projektu stíhacieho lietadla 5. generácie PAK FA. V roku 2010 uzavrela India s Ruskom predbežnú dohodu o spoločnom vývoji novej stíhačky pre svoje vzdušné sily. Indické lietadlo malo mať oproti tomu ruskému 43 vylepšení, ktoré zohľadňovali potreby indického letectva.

Počiatočný vklad každej z krajín predstavoval 295 miliónov amerických dolárov, pričom sa zaviazali, že v budúcnosti investujú obe krajiny ešte po 5 miliárd dolárov. V úvodnej fáze tohto projektu plánovala ako India, tak aj Rusko, zakúpiť po 250 nových stíhačiek. Jednotková cena nového lietadla sa odhadovala na 100 miliónov dolárov, čím by sa náklady na obstaranie 250 kusov dostali na 25 miliárd dolárov. Po pripočítaní 5 miliárd za vývoj by sa celkové náklady Indie vyšplhali na 30 miliárd dolárov.

Neskôr však znížili indické vzdušné sily svoju požiadavku na 214 strojov a v poslednej dobe sa už hovorilo len o 108 lietadlách. Podľa posledných správ sa však zdá, že nákup akéhokoľvek množstva stíhačiek FGFA je v nedohľadne.

Zdroj: Indian Air Force wants out of fighter program with Russia