India dokončuje prvú letku stíhačiek Rafale

04.04.2021

Prvá letka francúzskych stíhacích lietadiel Rafale, ktorú budujú indické vzdušné sily, postupne naberá na sile. V stredu preletela z Francúzska do Indie ďalšia trojica novo vyrobených stíhačiek tohto typu. 

Stíhačky preleteli z francúzskej leteckej základne Istres bez medzipristátia, len za pomoci jedného dotankovania vo vzduchu lietadlami zo Spojených arabských emirátov. To predstavuje ďalší míľnik v posilňovaní vzťahov medzi týmito dvoma krajinami.

Išlo v poradí už o štvrtú várku lietadiel, ktoré Francúzsko dodalo indickému letectvu. Prvých 5 strojov dorazilo do Indie 29. júla 2020 a 10. septembra toho istého roku boli formálne zavedené do indických vzdušných síl. Odvtedy preletelo na indickú základňu Ambala ďalších 9 lietadiel, vďaka čomu už tvorí letku stíhačiek Rafale 14 strojov.

Pripomeňme, že kontroverzný indický program obstarania viacúčelových bojových lietadiel pôvodne počítal s nákupom 126 strojov. Nakoniec však po zdĺhavých rokovaniach došlo k objednávke len 36 stíhačiek Rafale. Trojročné prieťahy spôsobili nezhody týkajúce sa výroby a duševného vlastníctva. Nové Dillí totiž požadovalo, aby bolo 108 lietadiel vyrobených v Indii, pričom francúzska spoločnosť Dassault by niesla zodpovednosť za ich kvalitu.

Z objednaných 36 strojov budú sformované dve letky po 18 stíhačiek. Okrem tej prvej, ktorá už je dislokovaná  na základmi Ambala, vznikne ešte jedna na leteckej základni Hasimara v Západnom Bengálsku. Tá bude založená pravdepodobne už tento mesiac, kedy sa očakáva, že Dassault dodá Indii ďalších 9 stíhačiek. Podľa slov indického ministra obrany Rajnath Singha by obe letky mali byť skompletizované do apríla 2022.

Objednávka stíhačiek spoločnosti Dassault Aviation zo septembra 2016 bola prvou významnou akvizíciou stíhacích lietadiel v Indii za posledných 23 rokov (po nákupe viac ako dvoch stoviek ruských strojov Su-30MKI). Hodnota celého kontraktu pri nákupe stíhačiek Rafale dosiahla 7,9 miliárd eur. Cena samotných lietadiel predstavuje 3,4 miliárd eur a 710 miliónov eur zaplatilo indické letectvo za výzbroj, ktorá zahŕňa rakety typu vzduch-vzduch a strely vzduch-zem s plochou dráhou letu. V celkových nákladoch je ďalej zahrnutý poplatok 1,7 miliárd eur za modifikáciu všetkých stíhačiek podľa požiadaviek Indických vzdušných síl. Úpravy by sa mali týkať integrácie izraelských prilieb s integrovaným displejom, rakiet domácej výroby, systému elektronického boja, dátovej linky a identifikačného systému vlastný-cudzí (IFF). K najnáročnejším modifikáciám lietadiel patrila nepochybne úprava prúdových motorov, aby mohli štartovať aj pri nízkych teplotách z vyššie položených leteckých základní. Za logistiku zaplatila India Dassaultu ďalších 353 miliónov eur a zvyšných 1,8 miliardy eur uhradila za náhradné diely pre lietadlá, vybudovanie hangárov a dvoch zariadení na údržbu a opravy.

Hlavnou protilietadlovou zbraňou stíhačiek Rafale sú európske riadené strely Meteor, ktoré dokážu zneškodniť vzdušný cieľ na vzdialenosť viac ako 100 km. Na krátku vzdialenosť môžu tieto lietadlá použiť francúzske strely MICA s radarovým alebo infračerveným navádzaním. Okrem vybojovania vzdušnej prevahy však dokáže Rafale pôsobiť aj proti pozemným cieľom. Pre tieto účely objednali indické vzdušné sily strely s plochou dráhou letu SCALP, ktoré dokážu pôsobiť proti najhodnotnejším cieľom na vzdialenosť väčšiu ako 350 km.

Hoci 36 Rafalov predstavuje pre indické letectvo istú posilu, ďalší nákup moderných lietadiel je mimoriadne naliehavý. Podľa vyjadrenia náčelníka indického letectva zo začiatku roku 2018 bola totiž situácia už vtedy pomerne vážna. India mala v tej dobe 33 bojových letiek, pričom požadovaný počet bol 42 letiek. Preto vyhlásilo indické ministerstvo obrany ďalší tender na nákup 114 lietadiel, ktorého sa znovu zúčastňuje francúzsky Dassault Aviation so svojím Rafaleom. Okrem toho sú do súťaže zapojené aj ďalšie typy stíhacích lietadiel ako Boeing F/A-18E/F Super Hornet, Boeing F-15EX, Eurofighter Typhoon, Lockheed Martin F-21 (variant F-16), MiG-35, Saab JAS-39 Gripen a Suchoj Su-35. Na jeseň minulého roku prenikli do médií správy, že horúcim kandidátom na víťaza tejto súťaže by mala byť švédska spoločnosť Saab. Tá Indii ponúka okrem jednomiestneho "éčka" aj dvojmiestny variant F. Je však otázne, či cieľom týchto správ nemá byť len vytváranie tlaku na konkurenciu.