India kúpi ruské vrtuľníky Ka-31

09.05.2019

Indické ministerstvo obrany schválilo 3. mája dohodu s Ruskom o kúpe desiatich vrtuľníkov Ka-31 v hodnote 520 miliónov dolárov. Táto zmluva bude ešte predložená na konečné schválenie Bezpečnostnému výboru Indie.

Indické námorné letectvo obstaráva tieto vrtuľníky, aby posilnilo svoj bojový potenciál a ochránilo svoje veľké bojové lode a lietadlové lode pred vonkajšími hrozbami. Vrtuľníky budú mať za úlohu zabrániť prítomnosti nepriateľa vo vzdušnom priestore v blízkosti indických lietadlových lodí.

Náklady na týchto 10 strojov sa odhadujú na 36 miliárd rupií (približne 460 miliónov eur). Nové helikoptéry doplnia flotilu 14 Ka-31, ktoré už indické námorné letectvo v súčasnosti prevádzkuje. Vrtuľníky budú chrániť námorné zoskupenie okolo novej lietadlovej lode INS Vikrant (IAC-1). Tá by mala byť dokončená v roku 2020, kedy z jej paluby začnú vzlietať prvé lietadlá a vrtuľníky.

Pripomeňme, že korene vzniku Ka-31 siahajú do roku 1985, kedy bola jeho vývojom poverená konštrukčná kancelária N.I. Kamova. Táto iniciatíva vznikla po tom, ako bol v Sovietskom zväze zrušený projekt vývoja Jaku-44, čo malo byť palubné lietadlo typu AWACS. Vrtuľník Ka-31 dosiahol operačnú spôsobilosť v roku 1995, medzitým však došlo k rozpadu ZSSR a ťažkej ekonomickej kríze v novovzniknutom Rusku. Z dôvodu nedostatku financií muselo ruské námorníctvo vyradiť lietadlové krížniky projektu 1143 a pozastavilo aj stavbu lietadlových lodí. Do služby tak boli zaradené iba dva existujúce prototypy a sériová výroba nových strojov sa vôbec nerozbehla.

V roku 1998 však prejavila o tieto vrtuľníky záujem India, ktorá do roku 2009 objednala celkovo 14 kusov. Indické Ka-31 slúžia na troch fregatách projektu 1135.2 (Talwar, Trishul a Toofan) a na lietadlovej lodi INS Vikramaditya.

Kvôli údržbe týchto strojov bola v indickom štáte Goa vytvorená špeciálna základňa, za organizáciu servisu vrtuľníkov sú však zodpovední odborníci z ruskej spoločnosti KumAPP. Do roku 2013 bol u prvých šiestich indických Ka-31 vyčerpaný resurs, a preto boli poslané na generálnu opravu do závodu KumAPPu v Rusku. Prvé dva z týchto vrtuľníkov boli vrátené do Indie v máji 2015 a zvyšné by mali byť dodané v blízkej budúcnosti.

Vrtuľník Ka-31 dokáže operovať z paluby väčších bojových lodí a je určený na detekciu hladinových plavidiel alebo nízko letiacich vzdušných cieľov. Jeho dolet je 680 km a vo výške 3500 m dokáže hliadkovať 2,5 hodiny. Je vybavený rádiolokátorom E801E Oko, ktorý dokáže sledovať 20 cieľov súčasne. Radar je schopný detegovať stíhacie lietadlo s efektívnou odrazovou plochou 1,8 m2 na vzdialenosť asi 110 km a veľké hladinové plavidlo na 250 km.

Zdroj: Индия закупит партию российских вертолетов Ка-31