India má záujem o ďalšie MiGy-29

16.03.2019

Indická vláda zaslala Moskve žiadosť o "urgentnú dodávku" 21 stíhacích lietadiel MiG-29. Táto informácia sa objavila v polovici februára v indických médiách a následne ju potvrdili aj ruské zdroje.

Kabinet premiéra Narendra Modiho údajne schválil požiadavku ministerstva obrany na nákup v hodnote asi 847 miliónov amerických dolárov, čo predstavuje približne 40 miliónov dolárov za jedno lietadlo. To je trikrát menej ako cena spoločnosti Hindustan Aeronautics Ltd (HAL) za novo zmontovanú stíhačku Su-30MKI a päťkrát menej ako náklady na francúzsky Rafale.

India považuje obstaranie MiGov za najlacnejšiu cestu, ako zastaviť upadajúcu silu indických vzdušných síl, ktoré ešte nedávno prevádzkovali 38 stíhacích letiek. V súčasnosti sa indické letectvo snaží udržať tento počet aspoň nad 30, aj keď je to ďaleko od vládou schválených 42 stíhacích letiek.

Kúpou 21 ďalších lietadiel by sa zvýšil počet letiek MiGov-29 na štyri. Výber tohto typu namiesto modernejších alternatív sa dá vysvetliť tým, že MiG-29 získal povesť vysoko spoľahlivého a ľahko opraviteľného stroja. Okrem tohto má vláda Narendry Modiho pred voľbami, ktoré sa uskutočnia už koncom tohto roku, málo času a rozpočtových prostriedkov.

Podľa ruských zdrojov sa v januári uskutočnili predbežné rokovania a v súčasnosti sa dohaduje termín dodávok. Ešte nie je jasné, či budú tieto lietadlá zmontované z komponentov zo zásob RSK MiG alebo zo skladov ruského letectva. Predpokladá sa, že výrobca stále uskladňuje niekoľko "klasických" trupov MiG-29, ale krídlové komponenty budú musieť byť vyrobené od nuly.

Nákup najmodernejších verzií, ako sú MiG-29M1/M2 alebo MiG-35, nie je príliš pravdepodobný, pretože tieto lietadlá sú oveľa drahšie a indický rozpočet by na ne nestačil. Pravdepodobnejším scenárom je obstaranie verzií MiG-29SMT/UBT, ktoré v súčasnosti prevádzkujú aj Vzdušno-kozmické sily Ruskej federácie. Táto verzia má objemnejšie palivové nádrže, modernejšiu avioniku a vybavenie. Rusko predáva takéto lietadlá zahraničným zákazníkom v jednotkovej cene 38 miliónov dolárov, čo sa veľmi približuje plánovaným nákladom na lietadlo pri indickom nákupe.

Pripomeňme, že prvá verzia MiGu-29 bola zavedená v roku 1983 a v súčasnosti je už považovaná za zastaranú. India získala prvých 50 lietadiel tohto typu v roku 1987. Vytvorila z nich 28. letku "First Supersonics" a 47. letku "Flying Archers". V roku 1989 bolo dodaných ďalších 20 MiGov, z ktorých sa sformovala 223. letka "Tridents". V rokoch 1994-1995 nakúpila India dodatočných 10 lietadiel, aby nahradila opotrebované stroje.

Po 20 rokoch prevádzky MiGov-29 si India začala uvedomovať morálnu zastaranosť týchto stíhacích lietadiel a preto pristúpila k ich modernizácii. V roku 2008 bola so spoločnosťou RSK MiG podpísaná zmluva na modernizáciu 63 jednomiestnych stíhačiek na úroveň MiG-29UPG.

Tento štandard je podobný verzii MiG-29SMT. K hlavným vylepšeniam indických lietadiel patrila inštalácia dodatočnej palivovej nádrže, nástavca pre tankovanie počas letu, viacúčelového rádiolokátoru Žuk-M2E a výkonnejšieho elektro-optického senzoru OLS-UEM. Zmeny sa dotkli aj kabíny pilota, ktorá bola vybavená dvomi novými viacúčelovými displejmi, head-up displejom a francúzskym prilbovým zameriavačom TopSight. Pre vlastnú ochranu lietadla boli nainštalované výmetnice klamných cieľov od indickej firmy Bharat Electronic Ltd. a aktívna rušička izraelskej proveniencie. Arzenál indických MiGov bol rozšírený o protilietadlové strely R-77E, protiradarové strely Ch-31P, protilodné riadené strely Ch-31A a Ch-35E, ako aj navádzané bomby KAB-500Kr.

Zdroj: India Requests Additional MiG-29 Fighters