India odmieta ďalšie MiG-29K

20.12.2018

V dôsledku neustálych problémov s funkčnosťou prevádzkovaných MiGov-29K sa India rozhodla, že ďalšie stíhačky tohto typu už nenakúpi. Ruský týždenník Zvezda pripisuje vinu výrobcovi lietadiel - spoločnosti RSK MiG.

Podľa indickej armády sú tieto ruské lietadlá plné problémov. Odborníci odhalili problémy s kvalitou draku lietadla, riadiacim systémom ako aj výcvikovým programom simulátora. V dôsledku výrobných chýb muselo byť od februára 2010 stiahnutých z prevádzky 40 motorov.

"Pristátia na palube lietadlovej lode sú veľmi tvrdé," uviedol jeden z indických pilotov. "V dôsledku takýchto pristátí sa na lietadle neustále objavujú štrukturálne vady."

Riaditeľ ruského Centra pre analýzu stratégií a technológií Ruslan Puchov tvrdí, že situácia okolo MiG-29K je "skutočne veľmi nepríjemný príbeh", ktorý vyústil do toho, že MiG nebol zaradený do tendra na indické palubné lietadlo. Súťaže by sa tak mal zúčastniť iba americký F/A-18, francúzsky Rafale alebo švédsky Sea Gripen, ktorý sa spoločnosť Saab ponúkla vyvinúť pre potreby indického námorníctva.

Na nízku úroveň nasaditeľnosti MiGov-29K sa India sťažovala už v júli 2017. Minuloročný audit odhalil, že hodnota prevádzkyschopnosti sa v prípade jednomiestnych MiG-29K pohyboval medzi 15,93 a 37,63 %, pri dvojmiestnych cvičných MiG-29KUB to bolo 21,30 - 47,14 %. Rusko vtedy poslalo svoje technické tímy, aby identifikovali vzniknuté problémy a našli riešenia na ich odstránenie.

Zdá sa však, že po neprestajných negatívnych skúsenostiach s ruskými lietadlami sa v novembri 2018 India rozhodla prestať používať všetkých 45 MiG-29K/KUB. Náhradu za ruské stroje vyberie teraz indické ministerstvo obrany prostredníctvom nového výberového konania.

Po tom, ako v apríli pozastavila India spoluprácu s Ruskom na projekte stíhačky 5. generácie FGFA, ide tento rok už o druhú ranu pre ruský letecký priemysel. V blízkej budúcnosti však nemusí byť poslednou, pretože na kvalitu ruských lietadiel sa sťažuje stále viac zákazníkov. Pred niekoľkými mesiacmi informovala o problémoch s nedostatkom náhradných dielov a údržbou ruských stíhacích lietadiel aj Malajzia, ktorá prevádzkuje Su-30MKM.

Zdroj: В России признали вину за провал МиГ-29К в Индии