India spustila výrobu ľahkého bojového vrtuľníka

08.09.2017

Dňa 26. augusta sa v spoločnosti Hindustan Aeronautics Limited rozbehla výroba ľahkého bojového vrtuľníka (Light Combat Helicopter - LCH).

Úmysel, vyvinúť bojovú helikoptéru, určenú pre potreby indického letectva aj armády, oznámila India ešte v roku 2006. Spoločnosť Hindustan Aeronautics Limited (HAL) mala v tej dobe už niekoľkoročné skúsenosti s vývojom a výrobou viacúčelových vrtuľníkov Dhruv, ktoré boli zavedené do služby v indických ozbrojených silách od roku 2002. Tieto poznatky boli vo veľkej miere využité aj v rámci programu "LCH", z ktorého nakoniec vzišiel rovnomenný útočný stroj.

Pri slávnostnom spustení výroby indický minister obrany Arun Jaitley uviedol: "v minulosti sme čelili viacerým hrozbám. Preto je pripravenosť niečo, v čom nemôže India nikdy robiť kompromisy." Okrem toho vyhlásil, že "žiadna krajina nemôže vyhrať bitky tým, že bude závislá na iných štátoch a bude od nich nakupovať obrannú výzbroj".

Vývoj LCH sa začal s cieľom, vyplniť medzeru v spôsobilosti, ktorá sa prejavila počas kargilskej vojny v roku 1999. Indickej armáde v tej dobe chýbali útočné vrtuľníky, schopné prevádzky aj vo vysokých nadmorských výškach. A práve v oblastiach s väčšou nadmorskou výškou sa odohrávala prevažná časť stretov indických a pakistanských jednotiek. Preto sa indická firma HAL obrátila na francúzskeho výrobcu motorov, spoločnosť Turbomeca a spoločne navrhli špeciálny motor optimalizovaný pre extrémne nadmorské výšky. Motor nazvaný Šakti má výkon 1200 koní a dvojica týchto motorov umožňuje vrtuľníku vzlietnuť do výšky 6 500 metrov. Maximálna rýchlosť, ktorú LCH dokáže dosiahnuť je 265 km/h a dolet je 550 km.

Maximálna vzletová hmotnosť stroja je 5,8 tony, čo predstavuje približne polovicu vzletovej hmotnosti amerického útočného vrtuľníka AH-64D.

Hlavňovú výzbroj predstavuje 20 mm kanón M621 od francúzskej spoločnosti Nexter. LCH je dvojmiestny útočný vrtuľník, určený hlavne na ničenie tankov a obrnených vozidiel. Preto sú súčasťou jeho arzenálu aj štyri belgické protitankové riadené strely kalibru 70 mm. V budúcnosti by mal byť LCH vyzbrojený aj protitankovými strelami indickej proveniencie Helina, ktoré sú momentálne vo vývoji. Pomocou protilietadlových striel Mistral-2 dokáže vrtuľník zostreľovať aj pomaly letiace vzdušné ciele.

Vrtuľník je vybavený pokročilou súpravou elektronického boja od spoločnosti SAAB a sadou moderných senzorov, vyvinutých v spolupráci s izraelským zbrojným priemyslom.

Indické vzdušné sily objednali celkovo 65 kusov LCH, zatiaľ čo armáda má záujem až o 114 strojov. V novembri 2016 uvoľnilo indické ministerstvo obrany prostriedky na nákup prvej várky 16 vrtuľníkov, ktoré budú dodané obom zložkám indických ozbrojených síl. Očakáva sa, že vrtuľníky dosiahnu počiatočné operačné spôsobilosti už budúci rok.

V súčasnosti pracuje spoločnosť HAL na rozšírení výrobných kapacít, aby mohla pokryť nielen potreby indickej armády, ale aj potenciálne objednávky zahraničných zákazníkov. HAL očakáva, že s jednotkovou cenou 18-20 mil. amerických dolárov sa bude môcť presadiť s vrtuľníkmi aj na zahraničných trhoch.

Zdroje:

1. India Kicks Off Production of Light Combat Helicopter

2. HAL Light Combat Helicopter