India testuje novú protiradarovú raketu

05.02.2019

Koncom januára informoval portál The Times of India, že prebehli skúšky novej rakety vzduch-zem nazvanej NGARM. Táto riadená strela má byť nesená stíhačkami Su-30MKI a je určená na ničenie rôznych rádiolokačných staníc.

NGARM s doletom 100 km je prvou protiradarovou raketou, ktorú India vyvíja sama. Je produktom indickej štátnej spoločnosti Defence Research and Development Organisation (DRDO).

"Nová strela bola otestovaná 18. januára na polygóne Balasore. Bola vystrelená z indického stíhacieho lietadla Su-30MKI a s vysokou presnosťou zasiahla určený cieľ v Bengálskom zálive. Všetky systémy rakety fungovali správne", uviedol indický zdroj.

NGARM môže byť vystrelená z Su-30MKI v rôznych nadmorských výškach (od 100 m do 15 km) a pri rôznych rýchlostiach. Hoci v súčasnosti je strela testovaná na Su-30, v budúcnosti sa počíta s jej integráciou aj na lietadlá Mirage 2000 a Jaguar.

Vývoj NGARM sa začal v roku 2012, kedy indická vláda na tento projekt vyčlenila asi 45 miliónov eur. Mal byť ukončený v decembri 2017, z posledných správ však vyplýva, že program sa momentálne nachádza len vo fáze testovania.

Indické ministerstvo obrany neinformovalo, čo spôsobilo už viac ako ročné omeškanie. V roku 2016 ale jeden z predstaviteľov indického letectva uviedol, že "hoci indické vzdušné sily požadovali strelu s hmotnosťou do 100 kg, tak NGARM tieto požiadavky nespĺňa." Podľa jeho vyjadrenia bola vyvíjaná strela príliš ťažká, pretože jej hmotnosť dosahovala asi 140 kg. Je možné, že práve toto nesplnenie základných technických špecifikácií stálo za omeškaním celého vývoja.

Zdroj: India tests new anti-radiation missile to take out enemy radars