India úspešne otestovala novú kĺzavú bombu

06.11.2017

Dňa 3. novembra India úspešne otestovala presne navádzanú bombu SAAW (Smart Anti Airfield Weapon). Ide o prvú inteligentnú muníciu domácej proveniencie, ktorá je určená na ničenie vzletových a pristávacích dráh na leteckých základniach.

Skúšky tejto bomby prebehli na testovacom polygóne v Chandipur na východnom pobreží krajiny. Indické letectvo uskutočnilo celkovo tri testy pri rôznych podmienkach a na rôzne vzdialenosti. Pomocou navigačného systému bomby sa podarilo presne zasiahnuť cieľ na vzdialenosť viac ako 70 km.

Bomba SAAW je výsledkom vývoja štátnej indickej spoločnosti DRDO (Defence Research and Development Organization). Indická vláda uvoľnila na tento projekt v septembri 2013 v prepočte 6,5 milióna eur.

Ako uviedol šéf spoločnosti DRDO S. Christopher, "bomba SAAW, ktorú India v piatok úspešne otestovala, je presnejšia a oveľa lacnejšia ako riadené strely typu vzduch-zem". Dodal, že "na rozdiel od bežných bômb, ktoré nemusia kvôli poveternostným podmienkam presne zasiahnuť cieľ, táto bomba je vďaka svojmu navádzaciemu systému oveľa spoľahlivejšia."

Toto testovanie bomby bolo už tretie v poradí. Pri prvých testoch (v máji 2016) bola bomba zhodená z útočného lietadla Jaguar. India v súčasnosti prevádzkuje asi 120 lietadiel tohto typu a 60 z nich modernizuje na štandard DARIN III. Druhý test sa uskutočnil v decembri minulého roka a nosičom SAAW bola tentokrát najvýkonnejšia indická stíhačka Su-30MKI. SAAW by mala byť súčasťou protizemnej munície oboch týchto lietadiel. Niektoré zdroje uvádzajú, že v budúcnosti by bomba mala byť integrovaná aj do lietadiel Rafale.

SAAW predstavuje ľahkú bombu s hmotnosťou 120 kg, ktorá je ekvivalentom k americkým bombám typu SDB (Small Diameter Bomb). Je určená na ničenie vzletových dráh alebo leteckých hangárov a krytov. Tieto pozemné ciele dokáže zasahovať s vysokou presnosťou až na vzdialenosť 100 km. So zavedením bomby do výzbroje indického letectva sa ráta v priebehu dvoch až troch rokov.

Zdroj:

Guided Glide Bomb Has High Precision: DRDO Chief

Light weight 'Glide' bomb successfully tested