India úspešne otestovala Rustom-2 s výkonnejšími motormi

28.02.2018

Indická štátna organizácia pre výskum a vývoj v oblasti obrany (DRDO) uskutočnila letovú skúšku bezposádkového lietadla Rustom-2.

Dron, ktorý je výsledkom domáceho vývoja, úspešne vzlietol dňa 25. februára z testovacieho letiska v Chalakere. Tento dron sa nevzniesol k oblohe prvýkrát, v každom prípade však išlo o prvý let v užívateľskej konfigurácii s výkonnejšími motormi. Ako uviedla indická vládna tlačová agentúra PIB, všetky letové parametre boli v normále.

Rustom-2 je derivátom dvoch bezpilotných lietadiel, ktoré vrámci tohto programu vznikli v minulosti - Rustom-1 a Rustom-H. Rustom-2 je lietadlo typu MALE, t.j. dokáže operovať stredných výškach a disponuje veľkou letovou vytrvalosťou.

Tento stroj je dlhý 9,5 m a má rozpätie krídiel 20,6 m. Unesie celú škálu vybavenia, vrátane elektrooptických systémov stredného a dlhého dosahu, radaru so syntetickou apertúrou a komunikačných systémov. To ho predurčuje na vykonávanie spravodajských, hliadkovacích a prieskumných misií.

Rustom-2 je poháňaný dvomi turbovrtuľovými motormi od ruskej spoločnosti NPO Saturn. Dosahuje maximálnu rýchlosť 280 km/h a vo vzduchu vydrží 24 hodín. Jeho maximálny dostup je viac ako 10 000 metrov.

Okrem vývoja vlastných bezpilotných lietadiel prejavila India niekoľkokrát aj záujem o import zo zahraničia. V roku 2015 schválila indická vláda nákup 10 izraelských dronov Heron TP v hodnote 400 miliónov dolárov. Dodnes však nie je známe, že by k predaju došlo.

Na jeseň minulého roka požiadala India Spojené štáty o predaj stealth dronov Avenger (Predator C), ktorých by indické vzdušné sily chceli kúpiť 80 až 100 kusov. Kvôli prísnej legislatíve USA však tento kontrakt nebol schválený.