India vdýchne Jaguarom nový život

24.08.2017

Dňa 10. augusta prvýkrát vzlietol modernizovaný Jaguar, vybavený palubným rádiolokátorom typu AESA (active electronically-scanned array). Radar ELM-2052 dodala izraelská firma Elta a v budúcnosti by mal byť základným senzorovým vybavením aj indických stíhačiek Tédžas.

Radar dokáže pracovať vo viacerých režimoch - vie sledovať vzdušné, pozemné alebo námorné ciele a zároveň na ne navádzať rakety. Umožní pilotom odhaliť oveľa viacej cieľov ako doteraz a na väčšie vzdialenosti. Navyše je odolnejší voči rušeniu.

Niektoré krajiny, ako napr. USA alebo Francúzsko, začali vybavovať svoje stíhačky 4. generácie radarmi typu AESA, aby tak naplno využili ich potenciál. V indickom letectve však ide o prvý takýto prípad, keďže ani najmodernejšie lietadlá, ako MiG-29K alebo Su-30MKI, takýmto senzorom nedisponujú.

Inštalácia nového rádiolokátora je súčasťou širšieho modernizačného balíčka DARIN III (Display Attack Ranging Inertial Navigation III). India modernizovala lietadlá Jaguar už dvakrát - v deväťdesiatych rokoch na štandard DARIN I a začiatkom milénia na úroveň DARIN II. Tretie kolo vylepšovania týchto útočných lietadiel sa začalo v roku 2009, ale do roku 2012 nevzlietol ani jeden prototyp.

Vrámci vylepšení na štandard DARIN III získajú lietadlá okrem AESA radaru aj dva nové viacúčelové displeje, navigačný systém a systém elektronického boja. Protilietadlová výzbroj by mala byť rozšírená o tepelne navádzané rakety ASRAAM.

Termín ukončenia celého modernizácie je otázny, keďže program sa nachádza v značnom časovom sklze. Možno však očakávať, že sa to podarí do roku 2022. India v súčasnosti prevádzkuje asi 120 Jaguarov, z ktorých plánuje zmodernizovať asi 60 strojov.

V hre je navyše ďalších 31 lietadiel, ktoré by malo indické letectvo dostať darom od Francúzska. Ide o vyradené francúzske stroje, ktoré sú zakonzervované a uložené v sklade. Ak by aj tento prevod prebehol, tak India nezverejnila, aké má s nimi plány. Do úvahy pripadá ich "kanibalizácia" na náhradné diely alebo ich India použije ako náhradu za existujúce opotrebované lietadlá.

Zdroje:

India Wants To Breathe Extra Life Into Its Old Jaguar Jets By Adding New Radars

France to donate 31 Jaguar aircraft to India

Upgraded maritime Jaguar makes first flight