India získala prvé Apache

13.08.2019

Koncom júla bolo indickému letectvu dodaných prvých osem bojových vrtuľníkov AH-64E(I) Apache Guardian. Tieto stroje boli prevezené zo Spojených štátov na leteckú základňu Hindon v dvoch várkach na dopravnom lietadle An-124 Ruslan.

Dodané vrtuľníky sú súčasťou objednávky na 22 kusov AH-64E(I) v hodnote 2,02 miliárd amerických dolárov. Zvyšných 14 kusov má byť dodaných do konca budúceho roku.

Vrtuľníky budú na základni Hindon technikmi z Boeingu zmontované a následne otestované. Koncom augusta sa bude konať oficiálne prevzatie Indickými vzdušnými silami a k formálnemu zavedeniu do služby by malo dôjsť začiatkom septembra.

Prvá letka č. 125 "Gladiators", pozostávajúca z 10 helikoptér Apache, bude dislokovaná na základni Pathankot, ktorá sa nachádza blízko indickej hranice s Pakistanom. Druhá letka by mala byť sformovaná na základni Jorhat, blízko spornej hranice s Čínou. Zvyšné dva stroje budú držané ako rezerva v prípade nehody alebo strát v boji.

Nové vrtulníky nahradia zastarané ruské Mi-25 a Mi-35, ktoré indické letectvo prevádzkuje v počte 17 kusov. Z hľadiska modernizácie tak indické letectvo spravilo obrovský krok vpred. Vrtuľník Apache, vybavený streleckým radarom AN/APG-78 Longbow, predstavuje veľmi efektívnu platformu na ničenie pozemných cieľov z bezpečnej vzdialenosti. Je vyzbrojený 30-mm kanónom, neriadenými raketami Hydra a riadenými strelami AGM-114 Hellfire, ktoré India objednala v počte 270 kusov. 

Okrem letectva prejavila o AH-64E(I) záujem aj indická armáda, ktorá v roku 2017 objednala prvých šesť kusov. Predpokladá sa, že v budúcnosti kúpi ešte ďalších 30 vrtuľníkov tohto typu.

Firme Boeing sa podarilo predať už viac ako 2200 vrtuľníkov AH-64 do 14 krajín sveta a India sa stala 15 zákazníkom. Indická objednávka AH-64E(I) je pre Boeing jednou z viacerých významných zákaziek, medzi ktoré patrí napríklad zmluva na dodávku 15 transportných helikoptér CH-47F Chinook, 11 dopravných lietadiel C-17 Globemaster III a 12 námorných hliadkových lietadiel P-8I Poseidon. Pre Boeing to predstavuje značný obchodný úspech, keďže India bola v oblasti nákupu vojenskej techniky dlhodobo tradičným zákazníkom Ruska (v minulosti ZSSR).