Indické nebo bude strážiť ďalší "pár očí"

24.09.2019

India získala 12. septembra v poradí už druhé lietadlo včasnej výstrahy a riadenia Netra. Tento nový prírastok posilní schopnosti indických vzdušných síl, vykonávať letecký dozor v rámci svojho rozsiahleho vzdušného priestoru. 

Lietadlo bolo odovzdané veliteľovi západného vzdušného velenia na leteckej základni Bhatinda. Druhá Netra pomôže Indii zvýšiť spôsobilosti vo vedení moderného vzdušného boja, čo tejto krajine hrozí hlavne v pohraničných oblastiach s Čínou a Pakistanom.

Prvé lietadlo tohto typu získala India ešte v auguste 2012. Svojim bojovým krstom si tento stroj prešiel vo februári tohto roku počas náletov na oblasť Kašmíru a Pakistan.

Tento systém pozostáva z AESA radaru domácej proveniencie, ktorý je namontovaný na trupe brazílskeho lietadla Embraer 145. Radar sa skladá z dvoch anténnych polí, ktoré poskytujú 240° pokrytie.

Dvojica lietadiel Netra doplní v indickom letectve tri stroje typu A-50. V budúcnosti plánuje India rozšíriť svoj lietadlový park o ďalšie dve lietadlá Netra. Hoci sa to môže na prvý pohľad zdať dosť, podľa niektorých odhadov by indické letectvo potrebovalo najmenej 20 takýchto systémov včasnej výstrahy a riadenia, aby vybudovalo primeranú obranu na západnom i východnom fronte.