Indické stíhačky bombardovali Pakistan

27.02.2019

Včera v skorých ranných hodinách uskutočnili indické lietadlá nálet na pozície islamských bojovníkov v Pakistane. Cieľom náletov sa stali tábory militantných organizácií Džaiš-e-Mohamed, Hizbul mudžahedín a Laškar-e-Taiba. 

Dva z týchto táborov sa nachádzali v pakistanskej časti Kašmíru a tretí priamo v Pakistane. Indická letecká operácia bola odpoveďou na samovražedný bombový útok v Kašmíre zo 14. februára, pri ktorom zahynulo vyše 40 príslušníkov indickej polovojenskej polície.

Nálet zrealizovalo 12 indických stíhačiek Dassault Mirage 2000H, vyzbrojených izraelskými bombami Rafael SPICE 2000 a raketami vzduch-zem Rafael Popeye 2. Navedenie bômb a rakiet vykonali pomocou podvesných zameriavacích kontajnerov Rafael Litening. Do operácie sa zapojili aj dve lietadlá včasnej výstrahy a riadenia (A-50EI a NETRA), dva vzdušné tankery Il-78MKI a štyri až osem stíhačiek Su-30MKI. Dve lietadlá Mirage 2000H boli vybavené kontajnermi na vedenie elektronického boja. Prieskum a súradnice cieľov zabezpečili drony izraelskej proveniencie IAI Heron.

Podľa indických médií lietadlá Mirage 2000H vzlietli zo základne Gwalior v strednej Indii a počas letu doplnili palivo pomocou tankerov Il-78MKI. Stíhačky Su-30MKI, ktoré poskytovali lietadlám Mirage krytie, odštartovali z leteckých základní Bareilly a Halvar. Útok bol spustený 03:45 miestneho času a trval 21 minút.

Vzhľadom k tomu, že teroristické tábory v meste Balakot, Čakoti a Muzzafarabád boli úplne zničené, India zhodnotila operáciu ako úspešnú. Podľa indických médií bol zlikvidovaný veľký počet teroristov, inštruktorov a vyšších veliteľov džihádistických skupín, ktorí sa pripravovali na vojenské operácie. Posledné správy hovoria, že v dôsledku náletu bolo zabitých minimálne 42 teroristov.

Hovorca pakistanského letectva uviedol, že "indické lietadlá čelili včasnej a efektívnej reakcii pakistanských vzdušných síl a v dôsledku toho zhodili pri meste Balakot svoju muníciu príliš skoro, aby sa vyhli stretu. Neboli zaznamenané žiadne ľudské straty alebo škody."

Indická strana úplne popiera, že by došlo k akémukoľvek účinnému odporu pakistanského letectva. Tvrdí, že dvaja pakistanskí piloti F-16 sa pokúsili stíhať päť indických Mirage 2000H po tom, ako zbombardovali tábor v oblasti Balakot. Údajne však prišli do oblasti až vtedy, keď indické lietadlá boli nad indickým územím.

V reakcii na včerajší nálet prenikli dnes ráno do indického vzdušného priestoru dve pakistanské stíhačky JF-17, ktorých terčom boli indické vojenské zariadenia. Niektoré zdroje hovoria, že pakistanskému letectvu sa počas tohto náletu podarilo zostreliť aj jeden indický vrtuľník Mi-17. 

Následne vzlietli dve indické MiG-21 Bison a začali prenasledovať pakistanské stíhačky. Pri vzdušnom súboji bolo jedno z pakistanských lietadiel zostrelené MiGom-21. Druhý MiG-21 však nevyšiel zo súboja víťazne a po zásahu sa zrútil na územie Pakistanu. Podľa posledných správ sa indický pilot stihol katapultovať a bol zadržaný pakistanskými vojakmi.

Pakistanský úrad pre civilné letectvo pre napätie s Indiou uzavrel vzdušný priestor pre všetky komerčné lety.

Zdroj: 

Индийский авиационный удар по территории Пакистана

India confirms it has 'lost' one of its fighter jets