Indonézia zaviedla do služby vrtuľníky AS-565 MBe Panther

23.10.2017

Indonézske námorníctvo prijalo 13. októbra do služby prvé dva vrtuľníky AS-565 MBe Panther. Zavedením týchto viacúčelových helikoptér získa Indonézia významné spôsobilosti, hlavne v oblasti protiponorkového boja.

Námorné sily Indonézie objednali v novembri 2014 u spoločnosti Airbus Helicopters celkovo 11 Patherov. Prvé tri stroje boli v novembri 2016 dodané spoločnosti PT Dirgantara Indonesia, ktorá realizuje konečnú montáž a inštaláciu vybavenia podľa indonézskych špecifikácií. Všetkých 11 vrtuľníkov má byť na základe zmluvy dodaných do roku 2018, čo zrejme nebude problém, keďže doterajšie dodávky sú realizované v predstihu.

AS565 MBe je vybavený dvomi motormi Safran Arriel 2N, ktoré zlepšujú výkon vrtuľníka vo väčších výškach a horúcich podmienkach. Zároveň mu umožňujú dosiahnuť maximálnu rýchlosť 306 km/h a dolet 780 km.

Ako uviedol šéf regionálnej pobočky Airbus Helicopters pre juhovýchodnú Áziu a Pacifik Philippe Monteux, "Panther je jednou z najlepších protiponorkových platforiem v segmente ľahkých a stredných vrtuľníkov, ktoré dokážu operovať z korviet alebo malých fregát". Protiponorkové vybavenie pozostáva z ponorného sonaru HELRAS (Helicopter Long-Range Active Sonar) a závesníkov pre torpéda.

Sonar HELRAS DS-100 je schopný pracovať v hĺbkach až 500 metrov a dokáže detegovať aj ponorky plávajúce veľmi nízkou rýchlosťou. Tento sonar využíva aj niekoľko iných typov vrtuľníkov, vrátane strojov talianskeho námorníctva EH-101 a SH-3. Jedna z verzií tohto systému je tiež súčasťou vybavenia protiponorkového variantu vrtuľníka NH-90.

AS-565 MBe Panther môže byť vyzbrojený protiponorkovými torpédami Raytheon Mk 46 alebo Whitehead A.244/S. Americké torpéda Mk 46 majú dosah takmer 12 km a ponor 365 m. Maximálny efektívny dosah talianskych A.244/S je až 13,5 km.

Vrtuľníky AS-565 MBe Panther našli uplatnenie vo viacerých krajinách sveta, najväčšími používateľmi sú však brazílska armáda a francúzske námorníctvo.

Zdroj:

ВМС Индонезии получили первые многоцелевые морские вертолеты AS-565MBe "Пантер"

Panthers to assume ASW role in Indonesia

Airbus Helicopters delivers first three AS565 MBe Panther to Indonesia