Indonézia získa Su-35, Rusko ich vymení za gumu a palmový olej

17.02.2018

Agentúra Interfax 15. februára informovala, že Rusko a Indonézia podpísali zmluvu na dodanie 11 viacúčelových stíhačiek Su-35.

Celková hodnota kontraktu predstavuje 1,14 miliárd USD, jednotková cena indonézskej Su-35 tak dosahuje 103,6 milióna dolárov. Kuriozitou však je, že polovica tejto sumy (570 miliónov dolárov) bude pokrytá dodávkou indonézskych komodít. Indonézia môže Rusku dodať gumu, palmový olej a iné tradičné vývozné tovary. Tieto komodity s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú fyzicky dodané do Ruska, ale budú určené na ďalší predaj.

Ako uvádza ruský portál BMPD, táto zmluva bola podpísaná aj napriek silnému tlaku, ktorý bol na Jakartu vyvíjaný zo strany Spojených štátov. Počas návštevy amerického ministra obrany Jamesa Mattisa bola údajne indonézska strana informovaná, že v prípade nadobudnutia ruských stíhačiek by mohla Indonézia čeliť rovnakému embargu na dodávky amerických zbraní, ako tomu bolo v roku 1997. Zároveň bola Indonézii ponúknutá možnosť, kúpiť americké stíhacie lietadlá F-16.

Stíhačky Su-35 nahradia 16 zastaraných amerických lietadiel F-5E/F Tiger II, ktoré Indonézia prevádzkovala od roku 1980. Tieto stroje však boli už v roku 2005 vyradené a držané len ako rezervy pre prípad možného budúceho použitia.

Obstaranie nových lietadiel, ktoré majú nahradiť F-5E/F, sa preťahovalo niekoľko posledných rokov. Indonézska vláda zvažovala okrem ruských Su-35 ešte aj americké F-16 Block 60 Viper a švédske JAS39 Gripen. Do hry chcela údajne vstúpiť aj spoločnosť Spoločnosť Airbus Defence and Space so svojim lietadlom Eurofighter Typhoon.

Do úvahy prichádzalo v minulosti aj lietadlo 5. generácie z projektu KF-X, na ktorom spolupracovala Indonézia s Južnou Kóreou. Tento projekt však zastavili technické prekážky, s ktorými sa priemysel ani jednej z krajín nevedel vysporiadať.

Indonézia sa stane po Číne druhým zahraničným zákazníkom stíhačiek Su-35. Zároveň získa indonézske letectvo v podobe Su-35 oveľa výkonnejšie lietadlo ako bolo F-5.

Su-35 je poháňaná dvojicou dvojprúdových motorov Saturn 117S (AL-41F1S) s 3D meniteľným vektorom ťahu. Lietadlo dosahuje maximálnu rýchlosť Mach 2,35 a jeho maximálny dolet bez prídavných palivových nádrží je 3 600 km.

Stíhačka je vybavená palubným rádiolokátorom Irbis-E, ktorý je schopný nájsť cieľ s efektívnou odrazovou plochou 3 m² na vzdialenosť 400 km. Môže sledovať 30 vzdušných cieľov naraz a súčasne na 8 z nich navádzať rakety. V režime vzduch-zem dokáže mapovať povrch Zeme s rozlíšením menej ako 1 m. Radar môže sledovať až 4 pozemné ciele súčasne alebo prehľadávať vzdušný priestor a zároveň sledovať 1 pozemný cieľ. Je schopný detegovať lietadlovú loď na 400 km, železničný most na 150 - 200 km a skupinu tankov na 60 - 70 km.

Su-35 môže niesť riadené strely a bomby do hmotnosti 8 000 kg, podvesené na 12 externých závesníkoch. Súčasťou výzbroje sú moderné protilietadlové strely R-77, laserom navádzané bomby KAB-1500L alebo protilodné riadené strely Ch-35U.

Dodávky lietadiel Su-35 Indonézii by sa mali začať už v októbri tohto roku. Tieto stroje doplnia v indonézskom letectve 19 amerických lietadiel F-16A/C, ako aj zavedenú ruskú techniku, ktorou sú stíhačky Su-27 a Su-30 (celkovo 16 kusov).

Zdroj: Подписан контракт на поставку Индонезии 11 российских истребителей Су-35