Indonézia získala prvé vrtuľníky AH-64E Apache Guardian

21.12.2017

Dňa 18. decembra boli indonézskej armáde dodané prvé tri bojové vrtuľníky AH-64E Apache Guardian. Ide o tri z ôsmich objednaných AH-64E, ktorých hodnota dosahuje 296 miliónov dolárov.

Kontrakt zahŕňa taktiež dodávku príslušného vybavenia, náhradných dielov, rádiolokátorov Northrop Grumman AN/APG-78 Longbow a 140 protitankových striel AGM-114R3.

AH-64E je najnovší variant bojových vrtuľníkov Apache, ktoré sú určené na ničenie tankov, obrnených vozidiel, ale aj nepriateľskej pechoty. Okrem protitankových striel môže Apache Guardian niesť aj neriadené rakety Hydra 70. Základnú výzbroj predstavuje kanón M230 Chain Gun s palebným priemerom 1200 nábojov.

Vrtuľníky dosahujú maximálnu rýchlosť 293 km/h a ich bojový rádius je 480 km. S minimálnym nákladom majú dostup 6400 m.

Indonézia bude vrtuľníky používať na obranu svojich hraníc, ale aj na vykonávanie protiteroristických a protipirátskych operácií. Bývalý náčelník generálneho štábu generál Budimana uviedol, že niekoľko týchto vrtuľníkov bude umiestnených aj na ostrovoch Natuna ležiacich v Juhočínskom mori.

Oblasť okolo ostrovov má najväčšie nevyužité zásoby zemného plynu na svete a nárokuje si na ňu aj Čína. V tejto výlučnej ekonomickej zóne Indonézie často dochádza aj k nelegálnemu rybolovu rybármi zo susedných krajín.

Zdroj: Indonesia receives first AH-64E Apache Guardian attack helicopter