Irán spustil sériovú výrobu nového dronu

10.02.2018

Dňa 5. februára sa v Iráne konal slávnostný ceremoniál pri príležitosti spustenia sériovej výroby nových bezposádkových lietadiel Mohadžer 6.

Podujatia sa zúčastnil zúčastnil minister obrany Amir Hatami ako aj veliteľ iránskych Revolučných gárd brigádny generál Mohammad Pakpour. Vrámci statických ukážok si mohli pozrieť päť vystavených dronov Mohadžer 6. Čísla na lietadlách však naznačujú, že k tomuto dátumu Irán vyrobil v tejto verzii už minimálne deväť dronov.

Dve z vystavených lietadiel mali pod krídlami podvesené malé navádzané letecké bomby Ghaem. Zvyšok dronov bol bez akýchkoľvek závesníkov. Na videozázname, ktorý Irán zverejnil, zasahuje Mohadžer 6 dokonca námorný cieľ pomocou riadenej strely Qaem 1.

Iránsky minister obrany uviedol, že Mohadžer 6 je spôsobilý vykonávať hliadkovacie, prieskumné a bojové operácie, vrámci ktorých môže ozbrojeným silám pomôcť identifikovať a zničiť vopred určené ciele. Dodal, že dron vydrží vo vzduchu dlhší čas a dokáže zasiahnuť ciele s vysokou presnosťou. Zverejnil tiež, že toto nové bezposádkové lietadlo je schopné zhromažďovať spravodajské informácie počas dňa i noci a následne ich zasielať do veliteľských centier. Mohadžer 6 dokáže vzlietnuť a pristáť na krátkych dráhach.

Pripomeňme, že v posledných rokoch uskutočnil Irán v oblasti obranného sektoru významné pokroky a dosiahol sebestačnosť pri výrobe dôležitých vojenských zariadení a systémov. Jedným z posledných príkladov je bojový dron Saeqeh (Blesk), o ktorom informovali iránske Revolučné gardy v októbri 2016.

V decembri 2016 predstavili pozemné sily iránskej armády ďalšie dve bezpilotné lietadlá, ktoré boli vyvinuté a vyrobené v Iráne. Jedným z nich bol bojový dron Oqab (Orol), ktorý je schopný niesť strely vzduch-zem. Druhým z lietadiel je Šahin (Sokol), ktorý sa vyznačuje letovou vytrvalosťou 24 hodín a je určený na zhromažďovanie informácií o pozíciách a pohyboch nepriateľských síl.

Irán už uskutočňuje vojenské cvičenia, pri ktorých nacvičuje modernú vojenskú taktiku a testuje najnovšie vojenské vybavenie. Islamská republika však tvrdí, že jej vojenská sila nepredstavuje žiadnu hrozbu pre ostatné krajiny, pričom jej obranná doktrína je založená len na odstrašení potenciálneho protivníka.

Zdroj: Iran starts mass production of Mohajer 6 drone armed with precision-guided bomb