Irán usporiadal rozsiahle cvičenie bojových dronov

27.03.2019

Islamské revolučné gardy zorganizovali 14. marca nad Perzským zálivom masívne letecké cvičenie, v ktorom bolo nasadených asi 50 bojových dronov Shahed 171.

Tieto bezposádkové lietadlá preleteli 1000 km a následne uskutočnili nálet na cieľ na ostrove Bani Farur v teritoriálnych vodách Iránu. Išlo o historicky najväčšie cvičenie, v rámci ktorého Irán nasadil tak veľký počet dronov v simulovanej útočnej operácii, ktorá sa uskutočnila s vysokou presnosťou. Zúčastnili sa ho aj dvaja prominentní predstavitelia iránskej armády - generál Husajn Salami a brigádny generál Amir Ali Hajizadeh.

Cvičenie bolo nazvané "Beit al-Maqdis" alebo "Cesta do Jeruzalema". Irán vedie pomerne agresívnu zahraničnú politiku voči Izraelu a jeho dlhodobým cieľom je dobytie Jeruzalema, na čo odkazuje aj samotný názov tohto cvičenia.

Shahed 171 je kópiou amerického bezposádkového stealth lietadla RQ-170 Sentinel. Vznikol reverzným inžinierstvom z amerického dronu, ktorý Irán ukoristil v roku 2011. Dodnes nie je známe, či RQ-170 Sentinel, ktorý vykonával nad Iránom špionáž, havaroval v dôsledku poruchy alebo či sa iránskej armáde podarilo prebrať nad ním kontrolu. V každom prípade Iránu sa podarilo v pomerne krátkom čase vytvoriť jeho zmenšenú napodobeninu, ktorá dosahuje asi 60% veľkosti originálu. Ďalšou úpravou tohto prieskumného dronu vytvorili bojové bezposádkové lietadlo, schopné zasahovať pozemné ciele.

Prvý let uskutočnil Shahed 171 v novembri 2014 a odvtedy sa stal silným nástrojom iránskej propagandy. V žiadnom prípade však nejde len o umelé nafukovanie vlastných vojenských schopností, ako to bolo v prípade údajnej stealth stíhačky Qaher 313. Shahed 171 je zjavne už zavedený do služby a okrem cvičení má za sebou aj reálne nasadenie.

Posledný známy prípad je z 12. februára, kedy bol v izraelskom vzdušnom priestore zostrelený iránsky dron, ktorý sa neskôr ukázal byť vylepšený Shahed 171. "Je sofistikovanejší, pretože má byť poháňaný prúdovými motormi. Ale na videozázname, vydanom izraelskou armádou, nevidno žiadne stopy horúceho vzduchu typického pre lietadlá poháňané prúdovými motormi, "povedal Tal Inbar, riaditeľ programu bezposádkových lietadiel a vesmírneho programu z Fisher Brothers Institute for Air and Space.

Pokrok v oblasti dronov je kľúčovým aspektom túžby Iránu, vyvážať terorizmus do viacerých okolitých krajín. Odborníci si už dlhšie s Iránom spájajú viacero prípadov nasadenia dronov, či už to bolo šítskymi milíciami v Iraku, Hizballáhom v Libanone, Quds Force v Sýrii alebo husíjskymi povstalcami v Jemene.

Zdroj: Iran Conducts Its Largest Offensive Drone Exercise