Izrael niekoľkonásobne zvýši počty dronov Hermes 900

09.07.2017

Izraelské vzdušné sily v súčasnosti významne rozširujú flotilu bezpilotných lietadiel Hermes 900 od spoločnosti Elbit Systems.

Ako oznámil 14. februára major Gilad, "tento proces prebieha práve teraz a vrámci neho získajú vzdušné sily Izraela niekoľkonásobne viac týchto bezposádkových lietadiel". Izraelské letectvo je veľmi skúpe na informácie a nie sú známe ani presné počty, v akých pôvodne nakúpilo Hermes 900. Preto je veľmi ťažké odhadnúť, aké množstvo tejto techniky v súčasnosti objednalo.

Podľa slov Gilada je Hermes 900 pokročilá platforma, ktorá dokáže poskytnúť odpoveď na meniace sa vojenské výzvy, s ktorými sa Izrael potýka.

Kochav (v preklade hviezda), ako je Hermes 900 prezývaný, predstavuje bezposádkové lietadlo typu MALE (Medium Altitude Long Endurance). Ide teda o stroj, ktorý dokáže operovať stredných výškach a disponuje veľkou letovou vytrvalosťou. V prípade Hermesu 900 je jeho maximálny dostup asi 9000 m a vo vzduchu dokáže vydržať až 36 hodín. Jeho hlavnou úlohou je zabezpečovať spravodajstvo, sledovanie, prieskum, ale aj poskytovať informácie o cieľoch. To mu umožňuje celá škála senzorov a komunikačných nástrojov.

Hermes 900 bol prvýkrát operačne nasadený v júli 2014, počas dvojmesačného konfliktu s palestínskym hnutím Hamas. Oficiálne bol však zaradený do služby až o niekoľko mesiacov neskôr.

Izrael je jedným z priekopníkov bojového využitia bezpilotných lietadiel. V súčasnosti používa izraelské letectvo okrem Hermesu 900 aj jeho predchodcu Hermes 450. Popri tom disponuje ešte dvomi typmi od konkurenčnej firmy Israel Aerospace Industries: Heron-1 a Heron TP.

Zdroj: Israeli Air Force expanding Hermes 900 fleet