Izraelská letka stíhačiek F-35 sa opäť rozrástla

15.09.2017

Ďalšia dvojica stíhacích lietadiel F-35 pristála 14. septembra na leteckej základni Nevatim, čím sa zvýšil ich celkový počet v izraelskom letectve na sedem kusov.

Zmluvu na nákup prvej várky týchto stíhačiek v počte 19 kusov podpísal Izrael ešte 7. októbra 2010. V nasledujúcich rokoch objednala táto krajina ďalších 31 strojov. Izraelu tak bude do roku 2027 dodaných celkovo 50 stíhačiek F-35.

Dodávky prvých strojov sa začali 12. decembra 2016, čím sa stal Izrael prvým prevádzkovateľom stealth stíhačiek v regióne Stredného východu. Do konca tohto roka získa ešte jeden pár týchto lietadiel, čím sa letka "Golden Eagle" rozrastie na 9 kusov a dosiahne počiatočné operačné spôsobilosti. Tým budú lietadlá F-35 oficiálne zaradené do izraelského letectva, čo však ešte neznamená, že budú pripravené k bojovému nasadeniu.

Plné bojové spôsobilosti získajú F-35 až v máji 2018, kedy bude pripravený softwarový balík Block 3F. Tento software umožní odblokovať obmedzenia, ktoré sa týkajú obratnosti lietadla a využitia jeho systémov elektronického boja. Zároveň umožní integráciu celej škály modernej výzbroje. Stíhačky F-35I nahradia v izraelskom letectve zastarané F-16A/B "Netz", ktorých vyraďovanie sa začalo koncom minulého roka.

Izrael sa podieľa na produkcii F-35 tým, že vyrába pre tieto lietadlá krídla vo svojom závode Israel Aerospace Industries. Vyvíja a vyrába si taktiež svoje vlastné elektronické systémy, ktorými F-35 vylepšuje.

V súčasnosti izraelské letectvo podrobuje tieto systémy dôsledným testom. Zároveň prebieha výcvik pilotov, zameraný na precvičovanie postupov pri dopĺňaní paliva počas letu.

Izrael pôvodne požadoval od USA stíhačky F-22, aby si dokázal v regióne Blízkeho východu naďalej zachovať vzdušnú prevahu. Avšak kvôli ochrane technológií odmietli Spojené štáty predať tieto lietadlá akejkoľvek inej krajine a sú dodnes jedinými prevádzkovateľmi F-22.

Bývalý izraelský letecký brigádny generál Jošua Šaní, ktorý riadil plánovanie vývoja a produkcie izraelských F-35, ale napriek tomu nie je sklamaný a pre denník Globes povedal nasledovné: "Áno, jeho stealth vlastnosti sú úžasné. Jednoducho úžasné".... "Bol som v Spojených štátoch a stretol som sa s niekoľkými skúsenejšími pilotmi z izraelských vzdušných síl, ktorí tam absolvovali špeciálny výcvik na F-35. Stretli sme sa pol hodiny po ukončení tréningovej misie na simulátore. Povedali mi, že je to neskutočné a že to lietadlo je jedinečné.  A môžte mi veriť, títo ľudia poznajú stíhacie lietadlá veľmi dobre. Lietajú na strojoch F-15 a F-16, s ktorými majú bohaté skúsenosti. Aj napriek tomu im zažiarili oči."

"Jeden z nich mi povedal, že nemôže dostať F-35 z hlavy: Toto lietadlo nie je férové voči nepriateľovi. Nedáva mu žiadnu šancu." "Tak je to správne. Je to sofistikované a zároveň ľahko ovládateľné lietadlo s pokročilými stealth vlastnosťami."

Jedným z dôvodov, prečo Izrael obstaral stíhačky F-35 je obava, že izraelskí nepriatelia by mohli tiež čoskoro získať lietadlá piatej generácie. Čínska stíhačka J-20 bola zavedená v marci tohto roka a ruský Su-57 by mohol vstúpiť do služby už v roku 2018. V prípade exportu týchto lietadiel do krajín Blízkeho východu by sa Izrael dostal z bezpečnostného hľadiska do veľmi nepriaznivej situácie.

Zdroj:

1. New additions boost Israel's F-35 fleet

2. Why Israel Needs The F-35 Fighter Aircraft