Izraelské F-35 majú za sebou bojový krst

25.05.2018

Ako uviedol veliteľ izraelských vzdušných síl generálmajor Amikam Norkin, prvá eskadra stíhačiek F-35 už absolvovala tento rok ostré bojové nasadenie.

Toto oznámenie by mohlo pomôcť vysvetliť niekoľko zvláštnych správ o incidentoch v blízkosti Sýrie alebo priamo nad touto krajinou, ktoré sa nedávno objavili v médiách.

Vo svojom vyhlásení z 22. mája ukázal Norkin fotografiu jedného z izraelských F-35, ako letí nad libanonským hlavným mestom Bejrút. Podľa denníka The Times of Israel však odmietlo izraelské letectvo poskytnúť kópiu tejto fotografie pre tlač.

"Uskutočnili sme prvé operačné nasadenie F-35. Izraelské vzdušné sily sú priekopníkom a svetovým lídrom v prevádzkovaní vzdušných síl," vyhlásil Norkin. "Myslím, že sme prví, ktorí útočili v regióne Stredného východu stíhačkami F-35. Neviem, ako je to v iných oblastiach, ale ako môžete vidieť, útočili sme s nimi a toto je prvýkrát, kedy o tejto téme hovoríme."

Stíhačky F-35 sa podľa jeho slov zúčastnili minimálne dvoch leteckých útokov. Izrael sa tak stal prvým z ôsmich súčasných prevádzkovateľov stíhačiek F-35, ktorý preveril schopnosti týchto lietadiel v skutočnom boji.

Norkin však bližšie nešpecifikoval, aké úlohy F-35 počas týchto misií plnili, ani typ výzbroje, ktorú použili. Generálmajor nezverejnil ani miesto a dátum nasadenia lietadiel Adir (v preklade "mocný"), ako F-35 v Izraeli prezývajú. Zdôraznil však, že tieto stealth stíhačky sa nezúčastnili masívneho leteckého úderu na iránske ciele v Sýrii, ktorý sa odohral 10. mája.

Portál Jane's 360 predpokladá, že jednou z misií, ktorej sa F-35 zúčastnili, mohol byť nálet na letisko v Aleppe. Ten sa uskutočnil 29. apríla a izraelské stíhačky počas tohto útoku bombardovali pozemné ciele bombami SDB (Small Diameter Bomb).

Izrael oznámil ešte v decembri 2017, že jeho lietadlá F-35I dosiahli počiatočné operačné spôsobilosti. V tej dobe prezbrojil Izrael na lietadlá F-35I Adir jedinú letku, ktorá pozostávala z 9 stíhačiek.

Prvé dve z týchto lietadiel boli izraelskému letectvu dodané so softvérom Block 3i, čo znamená, že stíhačky ešte nemali naplno otvorenú letovú obálku a boli vyzbrojené len základnými typmi leteckej munície. Zvyšných sedem F-35I už bolo vybavených softvérom Block 3F, ktorý im umožňuje uskutočňovať manévre s preťažením až do 9 g a zahŕňa širšiu škálu integrovanej výzbroje. Ide hlavne o laserom navádzané bomby Paveway ako aj bomby s GPS navádzaním JDAM (Joint Direct Attack Munition). Všetku túto výzbroj dokáže F-35 niesť vo vnútorných zbraňových šachtách, čo umožňuje plné zachovanie stealth vlastností tohto lietadla.

K dnešnému dňu táto krajina záväzne objednala 50 lietadiel F-35, pričom celá dodávka má byť zrealizovaná do konca roku 2024. Len v tomto roku získa Izrael ďalších šesť F-35I, vďaka čomu bude izraelské letectvo naďalej technologicky predčiť vzdušné sily okolitých štátov.

Izraelčania si navyše zabezpečili aj jedinečné práva od výrobcu Lockheed Martin, ktoré dovoľujú upraviť alebo pridať ďalší kód do palubného počítača lietadla. To im umožní integrovať do F-35 ďalšie zbrane. Tento zámer izraelského letectva potvrdil aj Rick Edwards, výkonný viceprezident spoločnosti Lockheed Martin, ktorý vyhlásil, že "Izrael bude integrovať v lietadle svoju výzbroj". Hoci nešpecifikoval o akú muníciu pôjde, povedal, že nemá žiadne obavy v súvislosti s integráciou produktov spoločnosti Rafael a že obe spoločnosti vedú rozhovory na túto tému. Pripomeňme, že izraelská firma Rafael vyrába protilietadlové strely Python 5 a I-Derby, ako aj navádzané bomby SPICE.

Vďaka svojim stealth schopnostiam dokážu tieto stíhačky 5. generácie efektívnejšie prenikať aj cez hustú, integrovanú sieť proti vzdušnej obrany, aby sa dostali dostatočne blízko k svojim cieľom a dokázali ich presne zasiahnuť. Je pravdepodobné, že v blízkej budúcnosti budú F-35I čoraz častejšie pri náletoch zohrávať či už priamu alebo podpornú úlohu.

Je zjavné, že rozhodnutie, odtajniť bojový debut F-35I, je odkazom pre iránsky režim. Signalizuje odhodlanie Izraela využiť svoje najpokročilejšie spôsobilosti proti Iránu a jeho proxy vojnám, ktoré vedie tento režim napríklad prostredníctvom hnutia Hizballáh.

Zdroj: Israeli Adirs confirmed as first F-35s to strike targets