Izraelské stíhačky zničili sýrsky protivzdušný systém S-200

16.10.2017

Izraelská armáda tvrdí, že nálet uskutočnila potom, ako sýrsky raketový systém vystrelil na izraelské stíhačky, ktoré hliadkovali v libanonskom vzdušnom priestore.

K incidentu došlo dnes ráno, keď boli izraelské stíhačky v libanonskom vzdušnom priestore na fotografickej prieskumnej misii. Raketa bola odpálená v čase o 8:51, keď sa lietadlá izraelských vzdušných síl nachádzali nad územím Libanonu, pričom prelietali v blízkosti sýrskej hranice.

Bolo to po prvýkrát od začiatku sýrskej občianskej vojny, kedy sýrska protivzdušná obrana zaútočila na izraelské lietadlá pri prelete nad Libanonom. Raketa bola vystrelená zo sýrskeho protivzdušného systému sovietskej výroby S-200, ktorý  sa nachádzal 50 km východne od Damasku. Údajne išlo o tú istú batériu S-200, ktorá sa snažila neúspešne zničiť izraelské stíhačky už v marci tohto roka.

Podľa hovorcu izraelskej armády sýrska raketa pri dnešnom útoku nedokázala zasiahnuť svoj cieľ. Následne (o 11:38) uskutočnilo izraelské letectvo nálet, pri ktorom zhodilo na sýrsku batériu štyri bomby, čím ju vyradili z prevádzky.

Keďže celý systém S-200 pozostáva z navádzacieho rádiolokátora, viacerých kabín pre obslužný personál, niekoľkých odpaľovacích rámp a nabíjacích zariadení, je otázne, či sa ho štyrmi bombami podarilo úplne vyradiť z prevádzky. Podľa niektorých zdrojov však bol zasiahnutý práve kľúčový prvok tohto systému, t.j. rádiolokátor 5N62V.

Izraelský hovorca uviedol, že Rusko bolo v reálnom čase informované o rannom incidente a taktiež o následných odvetných opatreniach, ktoré prijal Izrael v súlade s izraelsko-ruskou dohodou.

Incident sa odohral v čase, keď má prísť do Izraela ruský minister obrany Sergej Šoigu na stretnutie s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. Izraelský premiér spolu s ďalšími vysokými izraelskými predstaviteľmi by chceli upozorniť na rastúcu prítomnosť Iránu v Sýrii, ako aj zásielky zbraní Teheránu libanonskej ozbrojenej skupine Hizballáh, ktorá je kľúčovým spojencom Assadovho režimu.

Pripomeňme, že S-200 je protilietadlový raketový systém, ktorý bol vyvinutý proti strategickým bombardérom, lietadlám typu AWACS a strategickým prieskumným lietadlám. Jeho prvá verzia bola v Sovietskom zväze zavedená do služby v roku 1967 a začiatkom 80. rokov bol jeho exportný variant S-200VE dodaný viacerým krajinám Varšavskej zmluvy (vrátane Československa). Neskôr ho zakúpili aj krajiny ako KĽDR, Sýria, Líbya a Irán.

Ako však posledné incidenty v Sýrii dokazujú, proti moderným stíhacím lietadlám je systém S-200 neúčinný.  Za posledných päť rokov uskutočnilo izraelské letectvo desiatky náletov na konvoje zbraní pre Hizballáh. Hoci sa sýrska protivzdušná obrana niekoľkokrát pokúsila im v tom zabrániť, nikdy sa jej nepodarilo zostreliť jediné izraelské lietadlo.

Izraelské letectvo narušuje libanonský vzdušný priestor takmer každý deň. Izrael sa však ohradzuje, že účelom letov je len vzdušné hliadkovanie. Libanonská vláda, hnutie odporu Hizballáh a mierové sily OSN v Libanone (UNIFIL) opakovane odsúdili tieto prelety s tým, že jasne porušujú suverenitu krajiny a rezolúciu OSN 1701.

Rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN 1701 sprostredkovala prímerie vo vojne, ktorú viedli proti sebe Izrael a Libanon v roku 2006. Rezolúcia vyzýva Tel Aviv, aby rešpektoval suverenitu a územnú celistvosť Libanonu.

V roku 2009 Libanon podal sťažnosť na Organizáciu Spojených národov a predložil viac ako  7 000 dokumentov, týkajúcich sa porušovania libanonského územia zo strany Izraela.  

Zdroj:

Israeli jets attack anti-aircraft battery in Syria in retaliatory strike

Israeli warplanes cause sonic boom over southern Lebanon

ВВС Израиля нанесли удар по позиции зенитной ракетной системы С-200 в Сирии