Izraelský protiútok zničil množstvo nepriateľských cieľov vrátane systému Pancir-S1

11.05.2018

Vo štvrtok uskutočnili izraelské stíhačky nálet na vojenské ciele v Sýrii.

Išlo o reakciu na iránske jednotky, ktoré asi 20 raketami ostreľovali izraelské ciele na Golanských výšinách. V odpovedi na toto ostreľovanie vstúpilo 28 izraelských stíhačiek F-15 a F-16 do sýrskeho vzdušného priestoru a vypálilo 60 riadených striel na sýrske systémy protivzdušnej obrany, ako aj na desiatky iránskych vojenských cieľov na území Sýrie. Sýrska PVO vystrelila desiatky protilietadlových rakiet, ale nepodarilo sa jej zasiahnuť ani jedno z izraelských lietadiel.

Vrámci tohto protiútoku požil Izrael aj 10 rakiet odpálených zo zeme vrátane riadených striel Delilah-GL a Spike NLOS. Práve jednej z týchto striel sa zrejme podarilo zničiť systém protivzdušnej obrany Pancir-S1. Izraelská tlačová agentúra zverejnila video zásahu tohto systému ruskej proveniencie (záznam vyhotovila priamo kamera, ktorá bola umiestnená v prednej časti strely). Je na ňom videť mobilný komplet Pancir-S1 tesne pred zásahom spolu so skupinou troch ľudí.

Ide o prvú potvrdenú stratu systému Pancir-S1 počas bojov v Sýrii. Je to moderný ruský systém protivzdušnej obrany, ktorý je určený na obranu vojenských a civilných objektov pred akýmikoľvek súčasnými prostriedkami leteckého útoku. V apríli uviedol portál RIA Novosti  s odvolaním sa na zdroj z ruského ministerstva obrany, že Moskva v posledných rokoch dodala Damašku až 40 týchto protilietadlových systémov.

Celkovo sa izraelskej armáde podarilo pri útoku zničiť päť systémov sýrskej PVO vrátane kompletov S-75 Dvina, S-200 a Buk-M1-2.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že sýrska protivzdušná obrana zostrelila polovicu izraelských rakiet. Napriek tomu Izrael potvrdil, že počas dvojhodinového útoku jeho sily zničili iránsky vojenský tábor severne od Damašku a sklad zbraní iránskych špeciálnych jednotiek Quds Force, ktorý sa nachádzal na medzinárodnom letisku v Damašku. Podarilo sa taktiež zlikvidovať spravodajské systémy priradené jednotkám Quds Force, ich zbrane a odpaľovacie zariadenie, z ktorého bolo vystrelených 20 rakiet na územie Golandských výšin.

Pri útoku došlo na sýrskej strane o život 23 ľudí, pričom 18 z nich patrilo k zahraničným bojovníkom.