Japonsko modernizuje F-15

31.10.2019

Americké ministerstvo zahraničných vecí schválilo Japonsku žiadosť o modernizačný balík pre takmer stovku stíhacích lietadiel F-15 Eagle.

To umožní Japonsku vylepšiť až 98 jeho stíhačiek F-15J, pričom odhadované náklady na túto modernizáciu sú 4,5 miliardy dolárov. Súčasťou novej konfigurácie bude zdokonalený radar s aktívnym elektronickým skenovaním (AESA), nové misijné počítače, moderný systém elektronického boja a integrácia novej munície. 

Lietadlá dostanú radar AN/APG-82(v)1 od firmy Raytheon, ktorý je už v súčasnosti namontovaný na stíhačkách amerického letectva F-15E Strike Eagle. Japonsko zároveň požiadalo o misijné počítače Advanced Display Core Processor II od firmy Honeywell a digitálny systém elektronického boja AN/ALQ-239 od spoločnosti BAE Systems. Súčasťou modernizačného balíka bude aj presnejšia GPS navigácia a nový rádiový systém.

Japonské vzdušné sily sebaobrany prevádzkujú flotilu približne 200 jednomiestnych lietadiel F-15J a dvojmiestnych F-15DJ, ktoré sú primárne konfigurované na vybojovanie vzdušnej nadvlády. Ich spôsobilosti pôsobiť proti pozemným cieľom sú prakticky nulové, a preto by po modernizácii mali získať aj novú výzbroj typu vzduch-zem. Bližšie podrobnosti o tejto munícii neboli zverejnené, ale strednodobý obranný program z konca roka 2018 predpokladal, že Japonsko získa a integruje do svojich F-15 strely s plochou dráhou letu AGM-158 JASSM. 

Japonské stíhačky F-15 boli v osemdesiatych rokoch vyrobené na licenciu v Mitsubishi Heavy Industries a vybavené japonským systémom elektronického boja a obojsmerným dátovým spojením. Asi 90 z nich bolo zmodernizovaných v rámci viacstupňového programu, ktorý sa začal v roku 1987 a vybavil lietadlá vylepšenými motormi a novou súpravou protiopatrení. 

V priebehu nasledujúcich rokov došlo v Japonsku k ďalším pokusom o modernizáciu F-15, avšak z rôznych fiškálnych a politických dôvodov sa krajine vychádzajúceho slnka nikdy nepodarilo presadiť tieto programy pre celú flotilu. Výsledkom toho je, že v súčasnosti sú japonské lietadlá F-15 vo viacerých odlišných konfiguráciach. 

V rámci posledného modernizačného projektu získalo niekoľko F-15J datalink Link 16 a bol integrovaný prilbový zameriavací systém JHMCS. Tento program sa začal v roku 2007, ale už o dva roky neskôr bol ukončený. V tej dobe sa plánovalo vybaviť stíhačky aj novým infračerveným systémom (IRST), ale aj od tohto zámeru sa upustilo. 

Okrem modernizácie F-15 prebieha v súčasnosti v Japonsku aj program nákupu stíhačiek piatej generácie F-35. Tie v budúcnosti nahradia zastarané lietadlá F-4EJ Phantom II a pravdepodobne aj nemodernizované F-15.