Japonsko navyšuje arzenál proti Číne

24.12.2020

Začiatkom decembra objednalo japonské letectvo ďalšiu várku presne navádzaných striel Joint Strike Missile (JSM). Ide už o druhú objednávku týchto moderných striel typu vzduch-zem, ktoré budú tvoriť výzbroj japonských stíhačiek F-35.

Nórska spoločnosť Kongsberg Defence & Aerospace, ktorá vyvinula a vyrába strely JSM, tak získala objednávku v hodnote 820 miliónov nórskych korún ​​(asi 78 miliónov eur). Pripomeňme, že prvý kontrakt bol uzavretý v roku 2019 v hodnote 450 miliónov nórskych korún ​​(asi 43 miliónov eur). Podrobnosti o počte obstaraných striel neboli zverejnené, ale jednotková cena JSM by mohla byť približne 1,8 milióna eur. Japonsko by tak mohlo získať približne 66 riadených striel Joint Strike Missile. Podľa predbežných plánov by japonské letectvo malo získať prvú dodávku už v apríli 2021.

JSM bola navrhnutá tak, aby sa zmestila do vnútornej zbraňovej šachty stíhačky F-35A. Japonsko sa rozhodlo pre nákup F-35 Lightning II v decembri 2011 a doteraz záväzne objednalo 42 lietadiel tohto typu. Prvý stroj bol japonskému letectvu dodaný v septembri 2016 a v októbri tohto roku už bolo na základni Misawa dislokovaných 17 lietadiel F-35A. Do jari 2021, kedy budú dodané prvé strely JSM, stúpne počet týchto stíhačiek na 20.

V súčasnosti sa JSM nachádza vo fáze integrácie do stíhačiek F-35. Očakáva sa, že počiatočnú operačnú spôsobilosť dosiahne už v roku 2021. Podľa harmonogramu by plnú operačnú spôsobilosť mala dosiahnuť v roku 2025.

F-35A môže niesť interne dve strely JSM. Strela je určená na ničenie dobre chránených cieľov s vysokou hodnotou - či už pozemných alebo námorných. JSM má dolet asi 500 km a možno ju teda vystreliť z dostatočne veľkej vzdialenosti, ktorá zaistí, že lietadlo aj pilot zostane mimo nebezpečenstva.

Vývoj JSM začal v roku 2008 a bol ukončený o 10 rokov neskôr. Strela vznikla na báze Naval Strike Missile, z ktorou zdieľa mnoho komponentov. Pri výrobe strely boli použité moderné kompozitné materiály, vďaka čomu má JSM nízku efektívnu odrazovú plochu. Jej stealth vlastnosti poskytujú vysokú flexibilitu pri plánovaní misií, v ktorých bude JSM nasadená. Strela má dĺžku 4 m a hmotnosť 416 kg, pričom 125 kg pripadá na bojovú časť. JSM je charakteristická prívodmi vzduchu po oboch stranách trupu, krídlami, ktoré vychádzajú z hornej časti jej trupu a zvislými chvostovými plochami. JSM je navádzaná na cieľ pomocou inerciálneho navigačného systému, GPS systému a systému mapovania terénu. V záverečnej fáze letu sa spína infra-červený senzor.

Predpokladá sa, že v budúcnosti by strelou JSM mohli byť vyzbrojené aj japonské námorné hliadkovace lietadlá Kawasaki P-1. Dodajme, že okrem JSM objednalo japonské ministerstvo obrany aj ďalšie moderné strely dlhého dosahu.Ide o strely AGM-158B Joint Air-to-Surface Standoff Missile - Extended Range (JASSM-ER) a AGM-158C Long-Range Anti-Ship Missile (LRASM), ktoré budú niesť stíhačky F-15J/DJ. Zároveň Japonsko vyvíja svoje vlastné strely ASM-3, ktoré sa stanú súčasťou výzbroje stíhacích lietadiel F-2.