Japonsko objednalo ďalšie E-2D Advanced Hawkeye

06.09.2018

Japonsko podpísalo so spoločnosťou Northrop Grumman zmluvu vo výške 164 miliónov dolárov na nákup v poradí už štvrtého lietadla E-2D Advanced Hawkeye.

Predchádzajúce tri stroje vo verzii E-2D boli objednané v novembri 2015, júli 2016 a júni 2018. Celkové náklady Japonska na obstaranie štyroch lietadiel predstavujú 633 miliónov dolárov.

Prvé E-2D, určené pre Japonsko, uskutočnilo prvý let v októbri 2017 a v súčasnosti podstupuje letové skúšky. Jeho dodávka je naplánovaná na koniec roka 2019.

E-2D je najnovšou verziou lietadla včasného varovania E-2 Hawkeye, ktorá je októbra 2014 prevádzkovaná aj americkým námorníctvom. Je vybavená novým radarom AN/APY-9 od firmy Lockheed Martin, ktorý pracuje vo vysokofrekvenčnom pásme. Radar dokáže okrem lietadiel veľkosti stíhačiek detegovať a sledovať aj riadené strely a lietadlá s nízkou efektívnou odrazovou plochou. E-2D dokáže navádzať protilietadlové strely SM-6, vypálené z bojových lodí ako aj rakety AIM-120 AMRAAM, ktoré sú súčasťou výzbroje stíhacích lietadiel.

Od svojich predchodcov sa E-2D líši aj novým rádiovým vybavením, skleným kokpitom, novým misijným počítačom a systémom riadenia letu, integrovaným satelitným komunikačným systémom a vylepšenými motormi T56-A-427A. Pri nasledujúcej modernizácii by tieto stroje do roku 2020 mali získať schopnosť dopĺňania paliva počas letu.

Na rozdiel od lietadiel amerického námorníctva japonské E-2D nie sú vybavené tzv. Cooperative Engagement Capability (CEC), čo predstavuje schopnosť zapojenia do integrovanej siete senzorov. CEC kombinuje údaje z viacerých senzorov, ktoré sledujú vzdušný priestor bojiska, skladá ich v reálnom čase do jedného komplexného obrazu, čo následne umožňuje efektívnejšie riadenie protilietadlovej paľby.

Japonské médiá v minulosti uvádzali, že ministerstvo obrany sa snaží rozšíriť schopnosti svojich E-2D a torpédoborcov so systémom Aegis o schopnosť CEC. To by japonským lietadlám umožnilo navádzať rakety, ktoré odpáli ich torpédoborec.

Japonské vzdušné sily sebaobrany v súčasnosti používajú pre úlohy včasného varovania 13 starších strojov E-2C Hawkeyes a štyri lietadlá E-767, ktoré sa nachádzajú na základniach Misawa a Hamamatsu. Malý oddiel E-2C je dislokovaný aj na základni Naha na ostrove Okinawa.

Zdroj: Northrop Grumman secures $164M contract for Hawkeye aircraft for Japan