Japonsko objednalo nórske protilodné strely

13.03.2019

Nórska spoločnosť Kongsberg Defence & Aerospace AS (KONGSBERG) uzavrela s Japonskom 11. marca zmluvu na nákup riadených striel JSM (Joint Strike Missile).

Tieto strely budú súčasťou výzbroje japonských stíhacích lietadiel F-35A Lightning II, z ktorých Japonsko predbežne plánuje obstarať 42 kusov. JSM je jediná protilodná strela, ktorú môžu niesť lietadlá F-35 interne, čím sa zachovávajú ich stealth vlastnosti.

V súčasnosti neexistuje na svetovom trhu žiadna ďalšia zbraň kompatibilná s F-35, ktorá by mohla byť nasadená pri misiách tohto typu. S jej zavedením sa tak významne rozšíria spôsobilosti Lightningov II.

Pri výrobe strely boli použité moderné kompozitné materiály, vďaka čomu má JSM nízku efektívnu odrazovú plochu. Jej stealth vlastnosti poskytujú vysokú flexibilitu pri plánovaní misií, v ktorých bude JSM nasadená.

Strela má dĺžku 4 m a hmotnosť 416 kg, pričom 125 kg pripadá na bojovú časť. JSM je charakteristická prívodmi vzduchu po oboch stranách trupu, krídlami, ktoré vychádzajú z hornej časti jej trupu a zvislými chvostovými plochami.  

JSM je navádzaná na cieľ pomocou inerciálneho navigačného systému, GPS systému a systému mapovania terénu. V záverečnej fáze letu sa spína infra-červený senzor.

Strela je vybavená obojsmerným dátovým spojením, ktoré je kompatibilné s datalinkom Link 16 a iným štandardným vojenským vybavením. Toto dátové spojenie umožňuje rakete vymieňať si s lietadlom taktické informácie aj po vystrelení. Vďaka nemu je tiež možné počas letu aktualizovať súradnice cieľa alebo prerušiť misiu.

Vývoj JSM začal v roku 2008 a bol ukončený v polovici minulého roku. Strela vznikla na báze Naval Strike Missile, z ktorou zdieľa mnoho komponentov. Jej rozmery však boli zmenšené, aby sa vošla do zbraňovej šachty F-35. Stíhačky F-35A Lightning II, ktoré objednalo aj Japonsko, dokážu niesť interne dve strely JSM.

S integráciou JSM do F-35 sa počíta v rokoch 2020 až 2022 v rámci softvérového balíka Block 4. Strela však dosiahne plnú operačnú spôsobilosť až v roku 2025. V budúcnosti by sa mohli nosičmi JSM stať aj stíhacie lietadlá F-16, F/A-18 a F-15.

Zdroj: Naval Strike Missile to arm Japanese F-35s