Japonsko posilňuje svoje schopnosti elektronického prieskumu

13.10.2020

Japonské sily vzdušné sily sebaobrany zaviedli do služby nové lietadlo určené na zhromažďovanie elektronických spravodajských informácií. Ide o prvý z troch objednaných strojov, ktoré nesú označenie RC-2. 

K slávnostnému zavedeniu do japonských vzdušných síl došlo na leteckej základni Iruma dňa 1. októbra. Vývoj tohto stroja začal v roku 2015 a lietadlo uskutočnilo prvý let začiatkom roku 2018.

RC-2 je prieskumné lietadlo typu ELINT (electronic inteligence), ktoré je postavené na báze dopravného lietadla C-2 od spoločnosti Kawasaki Heavy Industries. Na rozdiel od C-2 je nový stroj vybavený niekoľkými kapotážami, ktoré skrývajú antény na detekciu, príjem a klasifikáciu elektronických emisií.

Typ RC-2 v budúcnosti nahradí štyri turbovrtuľové lietadlá YS-11EB, ktoré v súčasnosti prevádzkuje japonské letectvo. V rovnaký deň ako bola zavedená RC-2, vydalo japonské ministerstvo obrany požiadavku na navýšenie rozpočtu o 67,2 milióna dolárov, aby mohlo získať ďalšie špecializované systémy ELINT.

Počiatočné štúdie, ktoré uvažovali s modifikáciou C-2 na platformu ELINT, boli vypracované ešte v roku 2004. Ďalší vývoj a konštrukčné úpravy testovacieho stroja sa realizovali od roku 2013. So spustením letových skúšok na japonskej leteckej základni Iruma sa pôvodne počítalo koncom roka 2017, pričom mali trvať do konca roku 2018. Tieto plány sa však nepodarilo dodržať a program sa omeškal o niekoľko mesiacov.

RC-2 má na rozdiel od svojho turbovrtuľového predchodcu prúdové motory. Pohon zabezpečujú dva motory CF6-80C2K1F od americkej firmy General Electric. Ťah každého z nich je 265,7 kN a lietadlu umožňujú dosiahnuť cestovnú rýchlosť 920 km/h. To je asi dvojnásobok rýchlosti YS-11EB. Rozdiel v dolete je pri týchto dvoj strojoch ešte markantnejší. Zatiaľ čo YS-11EB mal dolet asi 2100 km, RC-2 dokáže preletieť asi 7600 km.