Japonsko vyvinie stealth stíhačku vlastnými silami

30.03.2020

Po dlhšom zvažovaní návrhov od amerických firiem Lockheed Martin a Boeing, ako aj od britskej spoločnosti BAE Systems sa Japonsko rozhodlo, že na stíhacom lietadle novej generácie budú pracovať hlavne domáce firmy.

To znamená, že zmluvu v hodnote viac ako 40 miliárd dolárov (4,3 bilióna jenov) zrejme získa popredný japonský dodávateľ vojenskej techniky Mitsubishi Heavy Industries (MHI). Táto spoločnosť síce zatiaľ nepredložila svoj návrh na lietadlo novej generácie, ale v roku 2016 vyvinula japonské experimentálne stealth lietadlo X-2.

"Japonské stealth návrhy sa v doterajších testoch osvedčili dobre," uviedol jeden zo zdrojov, ktorý sa zúčastnil diskusií o navrhovanom lietadle označovanom ako F-3 alebo F-X. Hovorca MHI uviedol, že bez ohľadu na to, ako sa japonská vláda rozhodne, ich spoločnosť s ňou bude spolupracovať.

Japonské vzdušné sily sebaobrany v súčasnosti prevádzkujú asi 200 lietadiel Boeing F-15 a nahrádzajú letky zastaraných stíhačiek F-4 novými stealth lietadlami F-35 od americkej firmy Lockheed Martin. Budúce stíhacie lietadlo F-3 nahradí F-2, ktorá je derivátom F-16 Fighting Falcon. Pripomeňme, že F-2 bola vyvinutá spoločnosťou MHI a Lockheed Martin už pred viac ako dvoma desaťročiami.

Návrhy spoločností Lockheed, Boeing a BAE "boli posúdené ako nevyhovujúce našim potrebám," uviedol úradník agentúry pre akvizíciu, technológiu a logistiku ministerstva obrany. "O draku lietadla zatiaľ nepadlo žiadne rozhodnutie," dodal. Po tom, ako sa príjme konsenzus o draku, budú vybraní aj dodávatelia pre motor, letové systémy, senzory a ďalšie komponenty, ktoré poskytnú navrhovanému lietadlu jeho pokročilé schopnosti.

Pri mnohých systémoch bude Tokio potrebovať pomoc od zahraničných spoločností, aby znížili náklady a skrátil sa čas na vývoj . To umožní Japonsku zaviesť novú stíhačku do služby už v nasledujúcom desaťročí a čeliť tak zvyšujúcej sa čínskej expanzii v Ázii. Americké spoločnosti, vrátane Lockheed Martin, Boeing a Northrop Grumman, sú tak stále potenciálnymi partnermi.

Ako uviedol hovorca spoločnosti Northrop Grumman, ich firma je "zapojená do častého dialógu s japonským ministerstvom obrany a japonským priemyslom na podporu programu F-X," . Spoločnosť však doteraz nepredložila žiaden návrh draku nového lietadla. Hovorca Boeingu povedal, že ich firma sa zaviazala k partnerstvu s Japonskom na podporu vývoja stíhačky budúcej generácie a ponúkla konštrukciu, ktorá vychádza z lietadla Super Hornet. Asi najväčšie šance má Lockheed Martin, ktorý navrhol Japonsku stíhačku kombinujúcu prvky z existujúcich stealth lietadiel F-22 a F-35.

Do hry však môžu vstúpiť aj iné faktory. Spojené štáty majú v Japonsku asi 50 000 vojakov a námorné zoskupenie okolo lietadlovej lode, čo zostáva základným kameňom obrannej politiky Tokia. Americký prezident Donald Trump ale chce, aby Japonsko za túto ochranu zaplatilo viac a znížilo svoj obchodný prebytok s USA.

Preto sa Japonsko usiluje o hlbšie bezpečnostné väzby aj inde a to najmä vo Veľkej Británii, ktorá sa obracia na Japonsko ako možného partnera pri vývoji svojho vlastného lietadla novej generácie Tempest. To by malo byť zavedené do služby v 30. rokoch 20. storočia. BAE Systems a ďalšie spoločnosti, zapojené do programu Tempest, podporujú britskú vládu v rokovaniach s Japonskom, pretože by sa radi podieľali aj na vývoji a dodávkach lietadiel F-3.

Nech už to dopadne akokoľvek, o budúcich medzinárodných partneroch pre F-3 sa chce krajina vychádzajúceho slnka rozhodnúť do konca tohto roka.

Zdroj: Japan rejecting foreign suitors in favor of homegrown design for new stealth jet, sources say