Juhokórejské letectvo naberá na sile

10.04.2019

Kórejskej republike bolo koncom marca dodané druhé tankovacie lietadlo A330-200 Multi Role Tanker Transport (MRTT). Získala tak už dve zo štyroch moderných vzdušných tankerov, ktoré objednala v roku 2015 od spoločnosti Airbus Defence and Space.

Toto lietadlo by malo byť zaradené do juhokórejského letectva v priebehu apríla. Bude tak slúžiť po boku prvej A330, ktorá bola Južnej Kórei dodaná koncom januára 2019. Zvyšné dva stroje získa Kórejská republika do konca tohto roku.

Lietadlo, ktoré je v juhokórejskom letectve označované ako KC-330 Cygnus, umožní vylepšiť strategické operácie tejto krajiny aj za Kórejským polostrovom. Zároveň dáva juhokórejským bojovým lietadlám možnosť, doletieť až do Severnej Kórei, ak by medzi oboma krajinami opäť vypukol vojenský konflikt.

Štyri vzdušné tankery, ktoré môžu byť zároveň využívané v konfigurácii transportného lietadla, kúpila Kórejská republika za cenu asi 1,2 miliardy dolárov. A330 MRTT zvíťazila v súťaži s dvomi ďalšími lietadlami od spoločností Boeing a Israel Aerospace Industries. Títo konkurenti sa uchádzali o lukratívnu zákazku s tankermi KC-46A Pegasus a B767-300 Multi Mission Tanker Transport. A330 MRTT porazila svojich súperov vďaka svojim vynikajúcim parametrom, ako sú letová vytrvalosť, kapacita neseného paliva alebo kapacita prepravovaného nákladu. Svoju rolu pri výbere tohto typu nepochybne zohrala aj cena a skutočnosť, že už ho prevádzkuje niekoľko krajín po celom svete.

Z týchto troch vyššie uvedených platforiem je A330 MRTT nepochybne najlepšia. Dokáže prepraviť najviac paliva (111 ton) a zároveň na najväčšiu vzdialenosť (14 800). Môže plniť úlohu vzdušného tankeru bez straty nákladného priestoru, čo znamená, že môže súčasne prepravovať 45 ton nákladu. V plne transportnej konfigurácii dokáže A330 MRTT prepraviť až 292 pasažierov.

K ďalšej významnej udalosti uplynulého mesiaca došlo na základni v Cheong Ju, kde si juhokórejské letectvo prevzalo dvojicu stíhačiek piatej generácie F-35A. Kórejská republika objednala týchto 40 stíhacích lietadiel v septembri 2014 v hodnote približne 7 miliárd dolárov.

Z celkového počtu 40 lietadiel už bolo dodaných šesť, pričom štyri z nich sa ešte nachádzajú na americkej základni Luke, kde na nich podstupujú výcvik juhokórejskí piloti. Ďalších osem stealth stíhačiek F-35A získa Kórejská republika do konca roku 2019. Všetkých 40 strojov bude dodaných do roku 2022. Južná Kórea však už začala s USA rokovať o nákupe dodatočných 20 kusov F-35A.

Zdroj:

South Korea receives second A330 MRTT aircraft

First 2 Republic of Korea Air Force F-35A Stealth Fighters Arrive in South Korea