Južná Kórea odpovedá na testy balistických rakiet KĽDR

16.09.2017

V reakcii na testy severokórejských balistických rakiet uskutočnila 12. septembra Južná Kórea skúšku riadenej strely typu vzduch-zem KEPD 350K.

Strela bola vypustená zo stíhačky F-15K Slam Eagle v oblasti nad Žltým morom. Letela asi 400 km a v závere letu presne zasiahla určený cieľ v blízkosti mesta Gunsan-si. Test preukázal schopnosť rakety presne zasiahnuť kľúčové nepriateľské ciele a zariadenia na veľkú vzdialenosť.

Účelom testu bolo ukončenie programu, vrámci ktorého sa overovali výkonnostné a prevádzkové spôsobilosti strely KEPD 350K. Skúška zároveň potvrdila úspešne zvládnutú integráciu tejto výzbroje do stíhacích lietadiel F-15K. S ohľadom na bezpečnosť obyvateľstva v oblasti dopadu použilo juhokórejské letectvo počas skúšky len testovaciu strelu, ktorá nebola vybavená vysokovýbušnou hlavicou.

Južná Kórea podpísala s Nemeckom zmluvu na nákup týchto striel v novembri 2013. Médiá uvádzajú, že by sa malo jednať o 170 - 180 kusov, pričom ich dodávky začali v októbri 2016. Ako uviedla tlačová agentúra Yonhap: "v súvislosti s pokračujúcimi provokáciami KĽDR plánuje Južná Kórea urýchliť zavedenie rakety do výzbroje svojho letectva".

KEPD 350 je strela s plochou dráhou letu od firmy TAURUS Systems GmbH, čo je spoločný podnik nemeckej firmy MBDA Deutschland GmbH a švédskej spoločnosti Saab AB Dynamics. Je určená na ničenie statických pozemných cieľov vysokej hodnoty, ako sú letecké základne, radarové stanice, mosty alebo prístavy.

Strela má dosah viac ako 500 km a bude zohrávať dôležitú úlohu v programe preventívneho útoku. Cieľom tohto programu je zničenie hrozby severokórejských rakiet ešte pred tým, ako opustia územie KĽDR. Jeden z plukovníkov juhokórejského letectva po úspešnom vykonaní testu uviedol: "ak budeme vyprovokovaní, naše vzdušné sily okamžite potrestajú nášho nepriateľa vďaka schopnosti zrealizovať vysoko presný letecký útok".

Pri diskusiách o tom, ako rakety KEPD 350K zvýšia spôsobilosti juhokórejských vzdušných síl, vojenskí predstavitelia odpovedali: "lietadlo vyzbrojené raketou od spoločnosti Taurus môže letieť nad mestom Tädžon 164 km južne od Soulu a odtiaľ zasiahnuť hlavné mesto Severnej Kórei Pchjongjang.

KEPD 350 má kumulatívnu bojovú hlavicu s hmotnosťou 481 kg, ktorá dokáže preniknúť k dobre chráneným cieľom. Je vybavená programovateľným zapaľovačom, vďaka čomu je schopná preniknúť viacerými podlažiami a explodovať vo vopred určenej hĺbke.

Strela je poháňaná prúdovým motorom, ktorý jej umožňuje dosiahnuť cestovnú rýchlosť v rozpätí 0,6 až 0,95 Machu. Maximálna výška, v ktorej môže byť KEPD 350 odhadzovaná, je    7 620 m. Po jej vypustení z lietadla roztvorí KEPD 350 zložené krídla a prejde do letu vo výške 30 m nad úrovňou terénu. Tým sa výrazne znižujú šance protivníka na včasnú detekciu a zneškodnenie strely. V záverečnej fáze letu vystúpi KEPD 350 do výšky 3 000 m a po strmhlavom lete zasahuje svoj cieľ.

Strely KEPD 350 zakúpila vo veľkom množstve nemecká Luftwaffe a 43 kusov objednali aj španielske vzdušné sily. Južná Kórea však obstarala tieto rakety vo verzii KEPD 350K, ktorá sa odlišuje od základnej verzie americkým GPS prijímačom, odolným voči rušeniu. To by malo Južnej Kórei umožniť presne zasiahnuť severokórejské podzemné raketové alebo jadrové zariadenia a to aj v silne rušenom prostredí.

KEPD 350K sa tak stane významným zbraňovým systémom v arzenále Južnej Kórei. Pomocou tejto strely môže juhokórejské letectvo v prípade potreby zrealizovať preventívny útok na Severnú Kóreu a pokúsiť sa zničiť ich zbrane hromadného ničenia.

Zdroj:

1. RoKAF successfully test-fires Taurus KEPD 350K cruise missile

2. South Korea begins receiving Taurus cruise missiles

3. S. Korea succeeds in first live-fire test of Taurus cruise missile