Južná Kórea získala prvú stíhačku F-35

31.03.2018

V stredu 28. marca sa vo Fort Worth (Texas) uskutočnil slávnostný ceremoniál, pri ktorom bola verejnosti predstavená prvá juhokórejská stíhačka piatej generácie F-35A Lightning II.

Ide o prvé zo šiestich lietadiel, ktoré budú Kórejskej republike tento rok dodané. Spočiatku budú tieto stíhačky dislokované na americkej leteckej základni Luke v Arizone, kde bude prebiehať výcvik juhokórejských pilotov. Až v roku 2019 sa stroje presunú do Kórejskej republiky na leteckú základňu Čchongdžu.

Soul uvažoval o nákupe viacúčelových stealth stíhačiek F-35 od roku 2013 a spočiatku plánoval obstarať 60 lietadiel. Nakoniec však objednal 40 kusov v celkovej hodnote 7,04 miliardy amerických dolárov. Všetky objednané stroje by mali byť juhokórejskému letectvu dodané do roku 2021.

Kórejská republika uzavrela so spoločnosťou Lockheed Martin (výrobca lietadiel F-35) zmluvu vo výške viac ako 7 mld. dolárov s podmienkou, že firma poskytne tejto ázijskej krajine 25 technológií týkajúcich sa F-35. Tieto technológie majú pomôcť pri programe vývoja vlastného stealth lietadla KF-X, ktoré vyvíja Južná Kórea spolu s Indonéziou. Cieľom programu, ktorého celkové náklady sa odhadujú na 15 miliárd dolárov, je výroba 120 stíhačiek pre vzdušné sily Kórejskej republiky a ďalších 80 pre indonézske letectvo. S ukončením vývoja a spustením dodávok stíhačiek KF-X sa počíta medzi rokmi 2025 a 2030. Spojené štáty však odmietli zdieľať s Južnou Kóreou štyri z 25 spomínaných technológií. Ide o palubný rádiolokátor typu AESA, infračervený senzor, elektrooptický zameriavací systém a rádiofrekvenčný rušič.

Kórejská republika sa rozhodla pre nákup stíhacích lietadiel F-35A z toho dôvodu, aby zvýšila schopnosti svojho letectva presne zasiahnuť severokórejské veliteľské centrá a odpaľovacie zariadenia balistických rakiet. Stíhačky F-35A majú v súčasnosti vo výzbroji laserom navádzané bomby GBU-12 alebo bomby s GPS navádzaním GBU-31 a GBU-32. Tento rok však získajú tieto lietadlá nový softwareový balík Block 3F, čo významne rozšíri škálu ich výzbroje. F-35 tak získajú napríklad kĺzavé bomby AGM-154A/C s doletom 130 km alebo strely s plochou dráhou letu AGM-158 s dosahom viac ako 350 km.

Pre prípad rozsiahlej vojny na Kórejskom polostrove realizuje letectvo Južnej Kórei okrem nákupu novej techniky aj modernizáciu existujúcich lietadiel. V súčasnosti prebieha rozsiahla modernizácia 134 stíhačiek F-16C/D na úroveň F-16V. Vrámci zmluvy v hodnote 1,2 mld. dolárov získajú kórejské F-16 niekoľko zásadných vylepšení. K najdôležitejším nepochybne patrí AESA radar, nová avionika a vylepšený kokpit s veľkoformátovým diplejom s vysokým rozlíšením. Do dnešného dňa dodala spoločnosť Lockheed Martin juhokórejskému letectvu už 35 takto zmodernizovaných lietadiel F-16.

Zdroj: US, South Korea celebrate first South Korean F-35A and 'iron clad' alliance