Južná Kórea zverejnila prvé obrázky stíhačky KF-X s európskymi raketami

03.07.2018

Juhokórejská zbrojná agentúra predstavila koncom júna predbežný návrh vyvíjaných stíhacích lietadiel KF-X.

K zverejneniu návrhu došlo potom, čo bol 28. júna schválený posudok predbežnej konštrukcie dvojmotorovej stíhačky generácie 4,5. Ako uviedol vedúci programovej skupiny KF-X Jung Kwang-sun, "posudok potvrdil, že vrámci predbežného návrhu sú splnené všetky systémové požiadavky. Plánujeme dokončiť detaily projektových prác a do septembra 2019 začať s výrobou prototypov." Finálny konštrukčný návrh s označením C-109 už prešiel testami v aerodynamickom tuneli a dynamickými výpočtovými analýzami.

Zverejnené obrázky návrhu KF-X ukazujú, že stíhačka je vyzbrojená európskymi riadenými strelami. Ide o štyri protilietadlové strely dlhého dosahu Meteor, ktoré sú nesené pod trupom a dve strely krátkeho dosahu IRIS-T, zavesené na koncoch krídel. Kim Dae-young, predstaviteľka think tanku Korea Research Institute for National Strategy, poznamenala, že "je to prvý oficiálny obrázok lietadla KF-X vyzbrojeného európskymi raketami. Znamená to, že vývojári KF-X upravil konštrukciu stíhačky tak, aby namiesto amerických zbraňových systémov mohla niesť európske."

Dodajme, že pôvodne sa pri programe KF-X uvažovalo s americkými raketami, ako sú AIM-120 AMRAAM a AIM-9 Sidewinder. Avšak USA by museli schváliť vývoznú licenciu pre tieto strely, čo sa doteraz nestalo.

Juhokórejský úrad pre obstaranie v rezorte obrany DAPA však informoval, že je stále otvorený možnosti integrácie amerických rakiet. Ako uviedol anonymný zdroj, "strely Meteor a IRIS-T sú v skutočnosti drahšie ako tie americké. A nejde len o náklady, integrácia amerických zbraňových systémov je jednoduchšia. Takže ak vláda Spojených štátov vyšle pozitívny signál, budeme o tom jednoznačne uvažovať."

Vývoj KF-X je vedený v spolupráci s Indonéziou, ktorá sa zaviazala pokryť 20 percent nákladov na vývoj. Cieľom projektu je vyrobiť viac ako 120 moderných stíhačiek, ktoré by nahradili zastarané F-4D/E Phantom II a F-5E/F Tiger II juhokórejského letectva. Indonézske vzdušné sily prejavili záujem o 50 až 80 stíhacích lietadiel tohto typu.

Kórejská republika uzavrela so spoločnosťou Lockheed Martin (výrobca lietadiel F-35) zmluvu vo výške viac ako 7 mld. dolárov s podmienkou, že firma poskytne tejto ázijskej krajine 25 technológií súvisiacich s vývojom F-35. Spojené štáty však odmietli zdieľať s Južnou Kóreou štyri z 25 spomínaných technológií. Ide o palubný rádiolokátor typu AESA, infračervený senzor, elektrooptický zameriavací systém a rádiofrekvenčný rušič.

Palubný radar preto vyvíja juhokórejská spoločnosť Hanwha Systems v spolupráci s izraelskou firmou Elta Systems. Na vývoji lietadla sa podieľajú aj ďalšie zahraničné firmy. Americká United Technologies je zodpovedná napríklad za pretlakový a klimatizačný systém kokpitu. Britské spoločnosti Cobham plc a Meggitt PLC dodajú kyslíkový systém lietadiel a brzdové systémy. S Cobhamom bola v minulosti uzavretá tiež zmluva na dodávku zbraňových závesníkov, sadu komunikačných, navigačných a identifikačných systémov, antén a externých palivových nádrží.

Prvý let je naplánovaný na rok 2022, pričom s ukončením vývoja sa počíta medzi rokmi 2025 a 2030.

Zdroj: South Korea unveils first images of KF-X design with European missiles