K cvičeniu Vigilant Ace 2018 sa pridali aj stealth stíhačky

06.12.2017

Spojené štáty a Južná Kórea spustili 4. decembra rozsiahle letecké cvičenie, ktoré prebieha na Kórejskom polostrove a v jeho okolí. Cvičenia s názvom Vigilant Ace 2018 sa zúčastní približne 12 000 vojakov a 230 lietadiel.

Americké vzdušné sily zapojili bojové lietadlá F-16C/D Viper, F-15C Eagle a A-10 Warthog. Námorná pechota a americké námorníctvo poslalo na cvičenie viacúčelové stíhačky F/A-18 Hornet a Super Hornet, ale aj lietadlá elektronického boja EA-18G Growler. Útoky na pozemné ciele simulujú strategické bombardéry B-1B Lancer.

Južná Kórea sa pripojila do tejto fiktívnej leteckej kampane so svojimi stíhačkami F-15K Slam Eagles a KF-16 Viper, ale aj so zastaranými F-4E Phantom II. Nevyhnutnou súčasťou cvičenia sú aj lietadlá včasného varovania a riadenia E-3 Sentry, tankovacie lietadlá a rôzne spravodajské platformy.

Väčšina strojov vzlieta z ôsmich leteckých základní v Južnej Kórei - Cheongju, Daegu, Gwangju, Jungwon, Kunsan, Osan, Seosan, and Wonju.

Americké letectvo sa zameriava na viaceré scenáre, ktoré môžu v blízkej budúcnosti na Kórejskom polostrove nastať. To by mohlo zahŕňať výcvik koordinovaných útokov na odpaľovacie rampy severokórejských balistických rakiet, na infraštruktúru jadrových zbraní alebo dôležité ciele severokórejského režimu. Ďalšie simulované misie by sa mohli zamerať na potlačenie zastaranej , ale stále hustej siete systémov protivzdušnej obrany KĽDR alebo na zničenie delostreleckých útvarov.

Toto cvičenie sa uskutočňuje každý rok, prvýkrát sa ho však zúčastní šesť stíhačiek F-22 Raptor, šesť lietadiel F-35A a šesť strojov F-35B. Prítomnosť stealth lietadiel je kľúčová, keďže v prípade skutočného preventívneho útoku na KĽDR by tieto stroje leteli v prvej vlne. Zodpovedali by za zničenie systémov zem-vzduch a otvorili by tak cestu ďalším lietadlám, ktoré nedisponujú stealth vlastnosťami.

Skutočný konflikt by bol nepochybne pre obe strany katastrofický. Spojené štáty sa však rozhodli naďalej vytvárať na severokórejský režim tlak, aby docielili zastavenie skúšok balistických striel a jadrových zbraní. Na druhú stranu hrozí reálne riziko, že vodca Kim Čong-un bude stále viac paranoidný a dopustí sa nepredvídaného kroku, ktorý môže viesť k reálnej vojne.